Nowy element Zielonego Ładu przyjęty w PE ponownie uderza w gospodarstwa rolne

Zastępca Naczelnego

Fot. za euractiv

– Nowe regulacje unijne odbiją się bardzo negatywnie na kondycji rodzinnych gospodarstw rolnych. O ile, rolnicy z krajów tzw. starej Unii otrzymywali wyższe dopłaty do swojej produkcji rolnej, to rolnicy w Polsce uzyskiwali dopłaty niższe przez wiele lat. Odbudowa siedlisk przyrodniczych odbije się na możliwościach produkcyjnych rodzinnych gospodarstw rolnych. W efekcie polscy rolnicy i polscy konsumenci będą tracili. Unia prowadzi zatem politykę obliczoną na wymuszone zubożenie społeczne, a nie politykę rozwoju – powiedziała Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Monika Socha-Czyż, sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i kandydatka Zjednoczonej Prawicy do Rady Powiatu Gołdapskiego w zbliżających się wyborach samorządowych.

We wtorek Parlament Europejski zagłosował za rozporządzeniem w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (NRL, Nature Restoration Law) jest częścią Zielonego Ładu i strategii na rzecz bioróżnorodności. Według unijnych urzędników jego celem jest odbudowa zdegradowanych ekosystemów w Unii Europejskiej – wyznaczono w tym zakresie konkretne cele na nadchodzące lata.

Porozumienie zobowiązuje państwa członkowskie do odbudowy do 2030 roku co najmniej 30 proc. siedlisk przyrodniczych (od lasów, łąk i terenów podmokłych po rzeki, jeziora) ze stanu złego do dobrego, co najmniej 60 proc. do 2040 roku i 90 proc. do 2050 roku.

– podaje wPolityce.pl.

Odbudowa zasobów przyrodniczych, flagowy projekt von der Leyen, przyjęta. To ostatni gwóźdź do trumny rolnictwa, hodowli i rybołówstwa przybity za fanatyczną europejską aprobatą. To bardzo smutny dzień”

– ocenił szef delegacji hiszpańskiej partii VOX w PE, Jorge Buxadé.

Projekt wywołał kontrowersje w PE. Część grup politycznych podkreślała, że będzie on szkodliwy dla rolników. Przeciwko regulacjom opowiedziały się Europejska Partia Ludowa, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz skrajnie prawicowa grupa Tożsamość i Demokracja.

Za nowymi regulacjami byli Socjaliści i Demokraci, Zieloni oraz grupa Odnowić Demokrację. Eurodeputowani z tych stronnictw przekonywali, że jest to prawo niezbędne, aby odbudować unijną przyrodę.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *