Rzecznik ZChR: Domagam się przeprosin. Mojego dziadka w obozie na okupowanym polskim terytorium umieścili Niemcy!

Zastępca Naczelnego

Paweł Czyż (ZChR), w tle zdjęcie jego dziadka/Facebook

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen słusznie opublikowała nagranie upamiętniające ofiary „Niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz” stworzonego przez Niemców na okupowanym terytorium II RP. „W Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu pamiętamy o ofiarach i wymawiamy ich imiona na głos. Dzisiaj jest coraz więcej aktów antysemickich, co jest alarmujące. Naszym obowiązkiem jest chronić i sprawiać, by życie żydowskie w Europie kwitło” – napisała. – Napis użyty w spocie głosi, iż ofiary Niemców zostały zamordowane w Auschwitz … w Polsce. Polak, mój dziadek – Ewald (Edward) Cyrnal, dostał się w roku 1940 do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, nr obozowy 19974. Mam zatem moralne prawo do zabrania głosu w tej sprawie. Domagam się przeprosin za serwowanie kłamstwa oświęcimskiego. Mojego dziadka w obozie na okupowanym polskim terytorium umieścili Niemcy – mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Polityk ZChR, radny w Baniach Mazurskich (pow. gołdapski), w 2023 roku nagrał specjalny klip poświęcony obarczaniu Polski odpowiedzialnością za Holocaust. Zamieścił także stosowny wpis na platformie x.com.

ZOBACZ NAGRANIE

Polacy nie są odpowiedzialni za Holocaust

15 marca 2023 w Warszawie zmarł dr Adam Sandauer, doradca Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Byłby oburzony. „Jak my mamy porównywać się z tymi krajami, które wysyłały do obozów koncentracyjnych transporty Żydów. Tutaj była pomoc dla Żydów, tu były wyroki na szmalcowników. Spuścizną, pod którą myśmy powinni się podpisywać to jest Armia Krajowa, rząd londyński, a jeżeli chodzi o kulturę to jest Korczak, jeżeli chodzi o Żydów Leśmian, a nie UB” – mówił dr Sandauer w jednym z programów w TVP.

Śp. dr Adam Sandauer o odpowiedzialności za Holocaust

Piotr Galicki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *