Pelé nie żyje. Miał 82 lata

Zastępca Naczelnego

Pelé/cdn.thenewsnigeria.com.ng

Pele był jednym z najwybitniejszych piłkarzy w historii. Trzykrotnie zostawał mistrzem świata z reprezentacją Brazylii, czego nie dokonał żaden inny zawodnik. Po zakończeniu kariery aktywnie działał charytatywnie i politycznie. Po walce z chorobą nowotworową zmarł 29 grudnia 2022 r. w wieku 82 lat. O śmierci legendy futbolu poinformował jego agent Joe Fraga w rozmowie z Associated Press. – czytamy na łamach Przeglądu Sportowego.

Krótki komentarz zamieściła jego córka Kely Nascimento.

To, kim jesteśmy, wydarzyło się dzięki Tobie. Na zawsze będziemy cię kochać. Spoczywaj w pokoju”

— napisała kobieta na Instagramie.

Pelé, właśc. Edson Arantes do Nascimento urodził się 23 października 1940 w Três Corações. Był najbardziej znanym brazylijskim piłkarzem występującym na pozycji napastnika. Trzykrotny mistrz świata (1958, 1962 i 1970). Działacz sportowy, polityk, honorowy prezydent New York Cosmos, w latach 1995–1998 minister sportu Brazylii. Wieloletni zawodnik brazylijskiego klubu Santos FC. W 1974 przeniósł się do New York Cosmos, gdzie w 1977 zakończył karierę.

Tuż po końcu swojej piłkarskiej przygody Pelé został dyrektorem sportowym Santosu, a w 1995 roku objął stanowisko ministra sportu Brazylii, które piastował 3 lata. Próbował swoich sił jako komentator telewizyjny. Napisał książkę ze swoimi wspomnieniami. Grał w filmie Ucieczka do zwycięstwa (reż. John Huston). Wziął udział w promowaniu wielu firm. Były to m.in. PepsiCo, Coca-Cola, Mastercard, Puma. W 1999 Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił go najlepszym sportowcem XX wieku. Pelé był także ambasadorem dobrej woli UNESCO.

Oprac. Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *