Donald Tusk objęty ochroną SOP. ZChR: Nieporozumienie. Tusk nie pełni żadnej funkcji państwowej

Zastępca Naczelnego

Karykatura Donalda Tuska / DonkeyHotey, Flickr.com

Donald Tusk otrzymał ochronę Służby Ochrony Państwa (SOP). – Lider Platformy Obywatelskiej nie pełni w tej chwili żadnej funkcji państwowej. Jest jedynie liderem jednej z ponad 80 partii politycznych. Objęcie go ochroną przez Służbę Ochrony Państwa to nieporozumienie. Skoro prezes PiS Jarosław Kaczyński może być ochraniany przez prywatnych ochroniarzy, a od lat pełni rozmaite funkcje rządowe i nieprzerwanie od lat spełnia mandat poselski, to objęcie ochroną SOP Donalda Tuska jest wyręczaniem Platformy Obywatelskiej, która w ramach finansowania partii politycznych otrzymuje spore środki i taką ochronę może zapewnić Tuskowi we własnym zakresie. Obawiam się, czy samo objęcie lidera totalnej opozycji jako lidera PO ochroną SOP jest niezgodne z ustawą o partiach politycznych i może być powodem odrzucenia sprawozdania finansowego PO za kończący się rok 2022. Tutaj potrzebne jest publiczne ujawnienie całości uzasadnienia objęcia Tuska ochroną SOP. Jeśli jednak Donald Tusk jest objęty ochroną jako osoba prywatna – a nie lider Platformy Obywatelskiej, to sytuacja jest jeszcze gorsza. Dlaczego ochroną Służby Ochrony Państwa ma być objęty Tusk, a nie liczni obywatele, pod adresem których kieruje się rozmaite groźby? Dlaczego nie objąć ochroną Szymona Hołowni, lidera Polska 2050? Czy Donald Tusk jest tym równiejszym? Warto zwrócić uwagę, że z groźbami spotykają się na przykład osoby duchowne. Przypomnę tylko czyn aktywisty LGBT, który publicznie inscenizował mord na abp. Marku Jędraszewskim. Społeczna rola osób duchownych jest o wiele istotniejsza niż lidera totalnej opozycji, który zbiera głosy ostrej krytyki od wyborców. „Oni wiatr sieją, zbierać będą burzę” (Oz 8,7) – powiedział nam w rozmowie Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Jak nieoficjalnie ustaliła „Rzeczpospolita”, decyzję w tej sprawie podjął minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Ataki na Tuska nasiliły się w ostatnich tygodniach, a sprawa przekroczyła „masę krytyczną – dowiedziała się Interia w PO. Informację potwierdził sam Tusk.

W grudniu policja poinformowała mnie, że zagrożenie zamachem jest realne i konkretne jak nigdy przedtem. Stąd wniosek o ochronę”

– wyjaśnił we wpisie na Twitterze.

Piotr Galicki

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *