Goście honorowi Warsaw ECR Party Summit: Jarosław Kaczyński, Waldemar Tomaszewski, Rob Ross. Konserwatyści z Europy zwierają szeregi

Zastępca Naczelnego

Eurodeputowany z Wileńszczyzny Waldemar Tomaszewski/l24.lt

W dniach 2 – 3 grudnia w Warszawie odbył się ECR Party Warsaw Summit z udziałem najważniejszych liderów partii patriotycznych i chrześcijańskich w Europie, tworzących sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, którego jednym z założycieli jest Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Warszawski zjazd poprzedzony został piątkowym kongresem, wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy, partii Republikanie, liderem której jest europoseł Adam Bielan. Gośćmi honorowymi kongresu byli Jarosław Kaczyński prezes Prawa i Sprawiedliwości, Waldemar Tomaszewski prezes AWPL-ZCHR oraz europoseł Rob Roos z holenderskiej partii Forum na rzecz Demokracji.

Następnie po zakończonym kongresie Republikanów rozpoczęła się pierwsza sesja paneli tematycznych w ramach Warsaw Summit pod wspólnym hasłem „Europa naszych marzeń”, w których udział wzięli ministrowie i parlamentarzyści RP, europosłowie oraz eksperci do spraw międzynarodowych i gospodarczych. W panelu cieszącym się dużym zainteresowaniem zatytułowanym „Czy kraje strefy euro zyskały na wspólnej walucie? Dyskusja na bazie doświadczeń europejskich”, treściwy udział wziął europoseł Waldemar Tomaszewski, który przedstawił skutki członkostwa Litwy w strefie euro. Lider AWPL-ZCHR zaznaczył, że zwykli ludzie bardzo negatywnie odczuli przyjęcie euro ze względu na drastyczny wzrost cen towarów i usług. Ponadto podkreślił, że wprowadzanie euro jest w Unii Europejskiej projektem ściśle politycznym, służącym do budowania superpaństwa, co odbywa się kosztem suwerenności państw narodowych. Pozbawia też rządy krajowe instrumentów chroniących gospodarkę przed kryzysem finansowym, z czym zgodzili się wszyscy paneliści. Poseł jednoznacznie opowiedział się za Europą Ojczyzn.

Jarosław Kaczyński z Waldemarem Tomaszewskim/AWPL.lt

Natomiast w drugim dniu Warsaw Summit, w sobotę po południu, odbyła się konferencja na temat przyszłości Europy, w której wzięło udział pięciu mówców: premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Włoch Giorgia Meloni, prezes AWPL-ZCHR Waldemar Tomaszewski, przewodniczący hiszpańskiej partii VOX Santiago Abascal oraz prezes Republikanów Adam Bielan. Ze spotkania popłynął jasny sygnał mówiący o tym, że ugrupowania prawicowe, chrześcijańskie i patriotyczne powinny jednoczyć swe siły, aby przywrócić Europę jej obywatelom, aby Europa powróciła do swych tradycyjnych korzeni, aby przeciwstawić się budowie superpaństwa unijnego. Uczestnicy konferencji hucznymi brawami przerywali kilkukrotnie przemówienie lidera AWPL-ZCHR, w którym nawiązał on do prawdziwych wartości chrześcijańskich, którymi kierują się w życiu publicznym polskie organizacje oraz mieszkańcy Wileńszczyzny. Ukazał też przyszłość Europy opartą na prawdziwych wartościach i silnej, tradycyjnej rodzinie.

W ciągu roku Waldemar Tomaszewski uczestniczył kilkukrotnie w spotkaniach najważniejszych liderów europejskich partii patriotycznych i chrześcijańskich, przed rokiem w Warszawie, w końcu stycznia w Madrycie i teraz ponownie w stolicy Polski. Celem tych spotkań jest zacieśnienie współpracy pomiędzy partiami oraz wypracowanie wspólnej wizji przyszłości wspólnoty europejskiej opartej na idei Europy Ojczyzn.

Źródło: Litwa 24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *