Polacy z Laudy na Zaduszkach Wileńskich w Olsztynie

Zastępca Naczelnego

Foto za Litwa 24

18-20 listopada rodacy z Laudy (Kowieńszczyzna) gościli w Olsztynie na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W sobotę, 19 listopada, w Sali Kopernikowskiej Zamku Olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur odbyły się IX Zaduszki Wileńskie, dedykowane 200-leciu Romantyzmu Polskiego. Organizatorami imprezy byli: Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej z prezesem dr. Piotrem Bojarskim oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie. Autorem scenariusza i prowadzącym był Paweł Bielinowicz. W imprezie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, licznie zgromadzeni Kresowiacy. Polacy z Laudy mieli okazję do spotkania z wcześniej poznanymi Rodakami, zwiedzili starówkę miasta.

W części pierwszej koncertu wystąpili uczniowie z montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez Krzysztofa Rutkowskiego i zatytułowanym „Adam Mickiewicz – pisarz z Kresów”.

W części drugiej koncertu wystąpił jedyny polski zespół na Żmudzi „Issa” z Kiejdan (kier. Waleria Wansewicz). Swą twórczość przedstawiła Irena Duchowska. Występy Laudańczyków rodacy nagradzali gromkimi brawami.

W niedzielę na trasie powrotnej znalazł się kościół św. Marii Magdaleny należący do dekanatu Rozogi archidiecezji warmińskiej. Po Mszy św. w Rozogach Laudańczycy mieli kolejny występ w kościele, po czym ksiądz proboszcz Józef Midura zaprosił przybyłych na obiad.

Polacy z Laudy serdecznie dziękują Rodakom za ciepłe, życzliwe przyjęcie, troskliwą opiekę, prezenty.

Źródło: Litwa 24 za informacją Stowarzyszenia Polaków Kiejdan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *