Podmioty z Białorusi, Rosji i Ukrainy laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2022

Zastępca Naczelnego

Przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen/YouTube.com

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali w tym roku szef białoruskiej organizacji „Wiasna” Aleś Bialacki, rosyjskie stowarzyszenie „Memoriał” i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

Ekspert ds. międzynarodowych, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, dr Bogusław Rogalski, ocenia, że tegoroczni laureaci swoją działalnością w pełni zasłużyli na nagrodę. Decyzja Komitetu Noblowskiego pokazuje, iż osoby i instytucje poświęcające swoje życie dla prawdy nie są osamotnione – dodaje ekspert.

Dr Bogusław Rogalski zwraca również uwagę, że uhonorowanie podmiotów z Białorusi, Rosji i Ukrainy zapewni im większą ochronę.

To podkreśla przede wszystkim znaczenie tego, co dzieje się dzisiaj w dobie wojny na Ukrainie, ataku Władimira Putina. Ma to znaczenie symboliczne, ale też znaczenie wymierne, ponieważ instytucje międzynarodowe takie osoby biorą pod specjalną ochronę. Wówczas w tych państwach trudniej będzie atakować takie organizacje, takie osoby, które walczą o prawa człowieka i wolność w swoim kraju”

– wyjaśnia ekspert ds. międzynarodowych.

Organizacja „Wiasna” zajmuje się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka na Białorusi. Stowarzyszenie „Memoriał” bada represje polityczne w czasach ZSRR, w tym wobec Polaków. Z kolei „Centrum Wolności Obywatelskich zajmuje się m.in. promowaniem praw człowieka na Ukrainie.

Źródło: RIRM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *