„Cicha” obrona totalitarnej pamiątki w Olsztynie?

Zastępca Naczelnego

Robert Szewczyk/Twitter.com

27 lutego br., a zatem w trzecim dniu agresji Rosji na Ukrainę, Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin zwróciło się do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza oraz przewodniczącego Rady Miasta Olsztyna Roberta Szewczyka z petycją w sprawie natychmiastowego usunięcia z przestrzeni publicznej tego miasta monumentu „wdzięczności” Armii Czerwonej, który stoi na pl. Xawerego Dunikowskiego. Jak poinformowała w ostatni czwartek Aleksandra Witkowska z biura tej Rady, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji RM Olsztyna Paweł Klonowski skierował projekt uchwały w sprawie petycji ZChR na jutrzejszą sesję olsztyńskich radnych. – To załamanie reguł demokratycznych, bo pomimo monitów nie otrzymaliśmy dotąd projektu uchwały, a przewodniczący Szewczyk zwleka z rozpoznaniem wniosku o dopuszczenie do głosu prezesa ZChR dr. Bogusława Rogalskiego, posła do Parlamentu Europejskiego VI kadencji z okręgu wyborczego obejmującego Warmię i Mazury oraz Podlasie oraz jedynego ówczesnego kandydata w wyborach prezydenta Olsztyna w roku 2009, który jako punkt programowy przedstawiał już 13 lat temu wprost kwestię likwidacji tej totalitarnej pamiątki. Wygląda na to, że radni Platformy Obywatelskiej zamierzają nie dopuścić nas do głosu, a samą naszą inicjatywę zamierza się odrzucić głosami radnych wspierających Piotra Grzymowicza. – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i szef olsztyńskich struktur ZChR.

CZYTAJ WIĘCEJ:

ZChR: Apelujemy o przeniesienie totalitarnego monumentu w Olsztynie 17 września 2022 roku w ramach ćwiczeń Wojska Polskiego

ZChR: Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i przewodniczący tamtejszej rady miasta powinni jechać do Buczy

Lider olsztyńskiego ZChR Paweł Czyż domaga się natychmiastowego zniesienia radzieckiego monumentu w centrum Olsztyna

ZOBACZ MATERIAŁ

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski w rozmowie z rzecznikiem Zjednoczenia Pawłem Czyżem/NGO

Zwróciłem się w piątek do prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, aby zwrócił się do pana Szewczyka o umożliwienie zabrania głosu w czasie jutrzejszej sesji olsztyńskich radnych. Z ustaleń w IPN wiem, że prezes Nawrocki ma tego dnia ustalony inny grafik. Mamy nadzieję, że w imieniu Instytutu zabierze głos inna wyznaczona osoba. Cenzurowanie ZChR w Olsztynie trwa w najlepsze, bo przypomnę, że pan radny Robert Szewczyk odmówił nam pisemnie prawa głosu na jednej z poprzednich sesji w sprawie petycji dotyczącej karty Praw Rodziny Jana Pawła II. Widać z Radzie Miasta Olsztyna nadal trwa PRL i osobliwie rozumie się prawa obywatelskie i reguły demokratyczne”

– konkluduje w rozmowie z NGO Paweł Czyż.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte