Lider olsztyńskiego ZChR Paweł Czyż domaga się natychmiastowego zniesienia radzieckiego monumentu w centrum Olsztyna

Zastępca Naczelnego

Paweł Czyż (ZChR) pod komunistycznym monumentem w Olsztynie/NGO

W związku z agresją Rosji na terytorium Ukrainy Okręg Olsztyński Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin wnosi o natychmiastowe zniesienie monumentu pierwotnie zwanego „pomnikiem wdzięczności Armii Czerwonej”, potocznie nazywanego Szubienicami, który jest usytuowany na placu Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie. Wnosimy, aby Rada Miasta Olsztyna podjęła równocześnie uchwałę w sprawie zlokalizowania na tym miejscu „Panteonu walczących o polskość Warmii i Mazur”. – czytamy w petycji przesłanej w niedzielę do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza oraz przewodniczącego Rady Miasta Olsztyna Roberta Szewczyka przez Pawła Czyża, rzecznika prasowego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i przewodniczącego olsztyńskich struktur ZChR.

Na podstawie ustawy o petycjach wnosimy o natychmiastowe zniesienie monumentu zwanego pierwotnie „pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej”. W czasie gdy siły zbrojne Federacji Rosyjskiej prowadzą agresję na terytorium Ukrainy utrzymywanie stanu, w którym w Olsztynie w przestrzeni publicznej wystawiony jest monument poświęcony pierwotnie „wdzięczności” Armii Czerwonej, stanowi obrazę dla polskich ofiar rosyjskich sił zbrojnych. Warto dodać, że armia rosyjska dzisiaj wprost nawiązuje do spuścizny Armii Czerwonej, a sama Federacja Rosyjska jest następcą prawnym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.”

– czytamy w dokumencie.

Z uwagi na fakt, że obecnie wojska rosyjskie prowadzą atak na Ukrainę dalsze utrzymywanie stanu wystawienia w przestrzeni publicznej obelisku dzisiaj nazywanego „Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej” stanowi niebezpieczną formę konserwowania spuścizny po czasach totalitarnych i może być odczytane negatywnie przez osoby odwiedzające Olsztyn, w tym przez licznych uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy docierają na tereny województwa warmińsko-mazurskiego. Warto dodać, że na terenie naszego województwa mieszka spora mniejszość ukraińska, która najpewniej włączy się w pomoc swoim rodakom z Ukrainy poprzez przyjmowanie osób dotkniętych agresją Rosji w swoich domach. Trudno uznać, że osoby przybywające do Olsztyna będą zainteresowane dogłębnym dociekaniem powodów dla czysto technicznej zmiany nazwy komunistycznego obelisku. Warto dodać, że tysiące przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej m.in. z terenu byłych województw lwowskiego, stanisławowskiego, wołyńskiego i tarnopolskiego II RP walczy w związku ze swoim obywatelstwem w Siłach Zbrojnych Ukrainy z rosyjskim najazdem. Zatem zniesienie monumentu sławiącego de facto poprzedniczkę sił zbrojnych agresora w Olsztynie doda naszym Rodakom z Ukrainy wiary i motywacji do walki z agresorem. Miliony Polaków pozostały przecież na Kresach w efekcie działań Armii Czerwonej oraz porozumień z Jałty. Musimy o tym pamiętać!”

– napisano w petycji.

O konieczności likwidacji monumentu mówił prezes ZChR dr Bogusław Rogalski w rozmowie opublikowanej we wrześniu 2020 w  81. rocznicę napaści Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę. Dr Bogusław Rogalski opowiedział się wówczas jasno za zlikwidowaniem „Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej”, który jest powszechnie nazywany „sowieckimi szubienicami”.

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z WRZEŚNIA 2020 ROKU

Z DR BOGUSŁAWEM ROGALSKIM

 

Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte