ZChR oburzone obroną Lecha Wałęsy. Pomorski samorząd broni postawy byłego prezydenta

Zastępca Naczelnego

Od lewej: prezes ZChR dr Bogusław Rogalski, Lech Wałęsa, Leszek Bonna, gen. LWP Wojciech Jaruzelski/TT

Były prezydent Lech Wałęsa w grudniowej rozmowie z Deutsche Welle stwierdził, że autor wprowadzenia stanu wojennego gen. Ludowego Wojska Polskiego Wojciech Jaruzelski to patriota! Na słowa Wałęsy zareagował prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski przesyłając 14 grudnia 2021 roku marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi, przewodniczącemu sejmiku województwa pomorskiego Janowi Kleinszidtowi oraz prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz i przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszce Owczarczak petycję, w której Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin domaga się, aby samorządowcy dysponujący ponad 60 procentami udziałów w Porcie Lotniczym Gdańsk spowodowali usunięcie z nazwy imienia Lecha Wałęsy, a wprowadzenie uhonorowania śp. Anny Walentynowicz. Dzisiaj ZChR otrzymała odpowiedź sygnowaną przez wicemarszałka województwa pomorskiego, byłego polityka Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszka Bonnę, w której w imieniu tego samorządu informuje on, że nie znajduje on przesłanek do zmiany patrona Portu Lotniczego Gdańsk.

IPN uważa Lecha Wałęsę za TW „Bolka”. Już Sejm RP I kadencji potępił stan wojenny. To w zasadzie pewien symbol czasów, że pan Bonna, były działacz partii postkomunistycznej, broni oficjalnie Wałęsy za jego twierdzenie w ostatnią rocznicę stanu wojennego, że generał LWP i I sekretarz PZPR Wojciech Jaruzelski był patriotą. Jesteśmy ciekawi reakcji wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha na to stanowisko marszałka tego województwa. Niemniej, odpowiedź na petycję ZChR ze strony byłego polityka SLD, dzisiaj związanego z Platformą Obywatelską pokazuje, że w zasadzie nie ma takiego występku w życiorysie byłego prezydenta, który mógłby wpłynąć na jego obrońców z PO czy Nowej Lewicy. „Układ Okrągłego Stołu” nadal działa, nawet w tak prozaicznej formie, jak obrona patrona gdańskiego lotniska kilka lat po wysypaniu się z szafy Kiszczaka dokumentów, które obnażyły postawę Wałęsy w latach 1970-76″

– powiedział nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy ZChR.

Leszek Bonna – obrońca postaci Lecha Wałęsy – należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, następnie przystąpił do Platformy Obywatelskiej. W 2002 został wybrany do rady miejskiej Chojnic. W 2006 z ramienia PO uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego III kadencji. W 2010, 2014 i 2018 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W wyborach parlamentarnych w 2019 bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. W listopadzie 2019, po wygaśnięciu mandatu wybranego na senatora Ryszarda Świlskiego, Leszek Bonna objął stanowisko wicemarszałka województwa pomorskiego.

Petycja ZChR

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski/NGO

Bezpośrednio przed 40. rocznicą wprowadzenia zbrodniczego stanu wojennego w rozmowie z polską redakcją Deutsche Welle były prezydent i pierwszy przywódca „Solidarności” Lech Wałęsa publicznie przekonuje, że I sekretarz PZPR gen. LWP Wojciech Jaruzelski, który stał bezpośrednio za decyzją o wyprowadzeniu w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku Ludowego Wojska Polskiego przeciwko wolnościowym aspiracjom Polaków – to patriota! (…) W październiku 2021 roku prokuratorzy Pionu Śledczego IPN przesłuchali byłego prezydenta Lecha Wałęsę. Postawili mu zarzut dotyczący złożenia nieprawdziwych zeznań w postępowaniu karnym w sprawie podrobienia na jego szkodę dokumentów operacyjnych SB. IPN w Gdańsku w komunikacie poinformował, że byłemu prezydentowi i przywódcy Solidarności w trakcie przesłuchania przedstawiono zarzut dotyczący złożenia nieprawdziwych zeznań mających służyć za dowód w postępowaniu karnym prowadzonym w sprawie podrobienia na jego szkodę dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa z lat 1970-1976. Instytut Pamięci Narodowej zarzuca mu przestępstwo z art. 233 § 1 kodeksu karnego, który brzmi: „Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3″.”

– pisał w petycji prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski domaga się zmiany nazwy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte