Radni z Węgorzewa przeciwko Karcie Praw Rodziny Jana Pawła II

Zastępca Naczelnego

Foto ilustracyjne za Twitter.com

Na sesji 30 marca radni Rady Miejskiej w Węgorzewie (warmińsko-mazurskie) odrzucili petycję Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w sprawie wprowadzenia w tej gminie Karty Praw Rodziny Jana Pawła II. Przeciwko tej uchwale intencjonalnej głosowali wszyscy radni obecni na sesji. – Szokuje nas uzasadnienie tej uchwały. Radni z Węgorzewa twierdzą, że „Rada Miejska w Węgorzewie nie powinna podejmować uchwały zgodnie z załączonym do petycji projektem. Przyjęcie „Karty Praw Rodzin” może być odebrane jako próba izolacji środowisk o pewnych postawach światopoglądowych i kwestie ideologiczne nie znajdują się w kwestii samorządów”.  Takie stanowisko jest godne jedynie tygodnika „NIE” Jerzego Urbana i stanowi otwartą dyskryminowanie osób wierzących. Te „pewne postawy światopoglądowe” z uzasadnienia skandalicznej uchwały węgorzewskich radnych to chyba środowisko wyborców Roberta Biedronia, które w ostatnich wyborach prezydenckich osiągnęło 2,12 procent głosów. Przy tym na żadnym etapie prac nad naszą petycją nie zostaliśmy zaproszeni do przedstawienia naszych argumentów. – powiedziała Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Monika Socha-Czyż, przewodnicząca okręgu elbląskiego ZChR.

Jan Paweł II z okazji XX. rocznicy zatwierdzenia Karty, w dniu 13 czerwca 2003 roku, mówił:

Chciałbym z tego miejsca ponowić wezwanie skierowane do przywódców narodów oraz twórców prawa, aby sumiennie wypełniali swe zadania obrony rodziny oraz promowali kulturę życia. W tym roku przypada dwudziesta rocznica opublikowania przez Stolicę Apostolską Karty Praw Rodziny. Zawiera ona «podstawowe prawa właściwe owej naturalnej i powszechnej społeczności, jaką jest rodzina». Są to prawa «dyktowane przez ludzkie sumienie jako wartości wspólne całemu rodzajowi ludzkiemu», prawa które «wypływają ostatecznie z tego prawa, które zostało wpisane przez Stwórcę w serce każdego człowieka». Mam nadzieję, że ten ważny dokument będzie nadal cenną pomocą i punktem odniesienia dla osób, które z różnych racji pełnią zadania i funkcje społeczne i polityczne.”

ZOBACZ GŁOSOWANIE WĘGORZEWSKICH RADNYCH PRZECIWKO NAUCE JANA PAWŁA II

KARTA PRAW RODZINY

karta-praw-rodziny_net_plik-z-wydawnictwa-sejmowego

 

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W WĘGORZEWIE W SPRAWIE KARTY PRAW RODZINY JANA PAWŁA II

uchwala Rady Miejskje w Węgorzewie XLVII-437-2022

Kto walczy o polskie rodziny?

Karty Praw Rodziny powstała na życzenie wyrażone przez Synod Biskupów, który odbywał się w Rzymie w 1980 r. i był poświęcony „Zadaniom chrześcijańskiej rodziny we współczesnym świecie” (por. Propositio n. 42). Jego Świątobliwość Papież Jan Paweł II w Adhortacji Apostolskiej Familiaris consortio (n. 46) podjął życzenie Synodu i zobowiązał Stolicę Apostolską do opracowania Karty Praw Rodziny po to, aby mogła być ona przedłożona zainteresowanym środowiskom i władzom.

Krzysztof Maciejewski z ZChR/TT

Wyrażam swoje ubolewanie. Karta Praw Rodziny Jana Pawła II zawiera jedynie powtórzenie praw podstawowych oraz podkreśla istotne znaczenie samej rodziny. W poprzedniej kadencji Sejmu RP, w dniu 5 lipca 2017 roku powstał Polski Komitet Praw Rodziny został utworzony na podstawie wniosku zawartego w uchwale Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, do którego należę jako ówczesny wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej. Wydawnictwo Sejmowe z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości wydało właśnie Kartę Praw Rodziny w ramach obchodów Dnia Praw Rodziny 22 października 2018 r. Warto dodać, że uchwałą z 21 października 2016 roku Sejm RP ustanowił Dzień Praw Rodziny „zatroskany o przyszłość rodziny opartej na trwałym związku mężczyzny i kobiety, otwartym na przekazywanie życia i zaspokojenie podstawowych potrzeb małżonków i dzieci”. 

– powiedział nam niedawno Krzysztof Maciejewski, poseł na Sejm RP V, VI, VII i VIII kadencji z Klubu Parlamentarnego PiS, a dzisiaj przewodniczący radomszczańskich struktur Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

 

Piotr Galicki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.