Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski apeluje do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o odebranie Rosji nielegalnie użytkowanych nieruchomości w Warszawie i Gdańsku

Zastępca Naczelnego2

Jarosław Kaczyński (PiS), dr Bogusław Rogalski (ZChR)/Twitter.com

Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski wystąpił dzisiaj do wicepremiera i przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosława Kaczyńskiego z apelem o przejęcie z rosyjskich rąk nieruchomości należących do skarbu państwa zlokalizowanych m.in. w Warszawie i Gdańsku. Lider chadeków proponuje umieszczenie w nich uchodźców wojennych z Ukrainy. W imieniu konstruktywnej chadeckiej opozycji zwracam się do Pana Premiera, w obliczu zbrodniczej agresji Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, o pilne podjęcie działań do odzyskania pełnej i wyłącznej kontroli nad nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa, które są bezprawnie zajmowane przez Rosję, w tym w szczególności nieruchomościami użytkowanymi przez Rosję w Warszawie, które powinny być przeznaczone na tymczasowe schronienie dla uchodźców wojennych z Ukrainy” – pisze w swoim apelu prezes ZChR.

W swoim wystąpieniu chadecy przywołują opis sprawy opublikowany na portalu bezpiecznik.pl przez Macieja Wąsowskiego:

W posiadaniu Rosjan pozostają nieruchomości leżące przy al. Szucha 8, ul. Belwederskiej 25, Bobrowieckiej 2b, Beethovena 3 oraz Kieleckiej 45. Wszystkie powyżej wymienione nieruchomości wyróżniają się atrakcyjną lub wręcz prestiżową lokalizacją. Pierwsza z nich położona przy al. Szucha 8 zrewitalizowana kamienica sąsiaduje w bezpośrednim sąsiedztwie z gmachami Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. W zasadzie każdy z powyżej wymienionych adresów znajduje się w bliskim sąsiedztwie istotnych instytucji publicznych. (…) W rzeczywistości Rosjanie zajmują działki, których łączna powierzchnia wynosi 116,31 tys. metrów kwadratowych (składa się na nią w sumie 21 nieruchomości). Tym samym, Skarb Państwa rokrocznie traci od kilku do nawet kilkunastu milionów złotych, bo na tyle należy wycenić dochody z wynajmu przedmiotowych nieruchomości. Warszawskie nieruchomości, które w dalszym ciągu zajmują Rosjanie zostały im przekazane przez władze PRL w 1978 roku. Od tego czasu ZSRR był zobowiązany do zapłaty za ich wynajem. Należy zatem sądzić, że obecnie dług wynikający z braku wnoszenia jakichkolwiek opłat wynosi ok. kilkudziesięciu milionów złotych. Ponadto, postanowienia umowy, na podstawie której nieruchomości w Polsce zostały przekazane Rosjanom zakładały, że Rosjanie również przekażą nieruchomości na poczet polskich placówek dyplomatycznych, z którego to zobowiązania Rosja do dzisiaj się nie wywiązała.”

Prezes Zjednoczenia wskazuje na poważne obawy w aspekcie wykorzystywania przez Rosję tych należących do Polski nieruchomości w trakcie wojny na Ukrainie.

W sytuacji, w której Federacja Rosyjska została słusznie objęta sankcjami za wywołanie wojny na Ukrainie kwestia odebrania w/w nieruchomości ma naszym zdaniem pierwszoplanowe znaczenie z uwagi na możliwość używania tych nieruchomości w celu aktywnego prowadzenia działalności wywiadowczej przeciwko Polsce i NATO. Skoro istotnym elementem pomocy Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej jest wsparcie dla Ukrainy w walce o zachowanie niepodległości, to utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa Polski ma istotne znaczenie. Ponadto przejęcie w/w nieruchomości z rąk rosyjskich będzie wyraźnym sygnałem, że poza nakładanymi przez liczne kraje UE sankcjami, Polska w zdecydowany sposób potrafi we właściwym momencie podjąć działania, które mogą też stać się katalizatorem podobnych inicjatyw, np. w byłych krajach Bloku Wschodniego. Niewątpliwie podobnie Federacja Rosyjska użytkuje nieruchomości należące do państw UE i NATO tam, gdzie dotarła Armia Czerwona w roku 1945. Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin liczy na podjęcie przez Pana Premiera stosownych kroków w przedstawionej materii.”

– napisał w swoim wystąpieniu do Jarosława Kaczyńskiego prezes ZChR dr Bogusław Rogalski.

Piotr Galicki

 

 

 1. Przemysław W. Sytek
  | ID: bf92812a | #1

  Brawo Panie dr B. Rogalski . Niepodległej Państwo Rzeczypospolita Polska już dawno powinno zrzucić wszystkie pęta, które wskutek zdrady jałtańskiej dokonanej wobec własnego sojusznika (w ocenach czwartego pod względem wielkości i zaangażowania sił i środków) przez zwycięską koalicję w II wojnie światowej. W 1993 r. zlikwidowane zostały bazy sowieckie w. Polsce i na tym poprzestano. Pozostała zainstalowana sowiecka agentura i jej infrastruktura. Dzisiaj barbarzyństwo Rosji w Ukrainie, której personifikacja jest były kagebista Putin , jest ewidentnym dowodem że, mitycznej czerwonej a dziś trzy kolorowej hydrze trzeba i należy obciąć bez żadnych sentymentów wszelkie głowy i ich odrosty. Dlatego Panie dr B. Rogalski jeszcze raz brawo i stokrotne dzięki w imieniu Najjaśniejszej RP i moim skromnym za postawę i podjęcie działań w tym kluczowym temacie

 2. Władysław Opiat
  | ID: 5bd45eeb | #2

  Skoro wróg u bram, to warto ustalić czy pozostawienie po 1989 r substytutu własności socjalistycznego użytkowania wieczystego gruntów i znaczne pogorszenie praw uż. wieczystych to:
  1. zemsta za Solidarność
  2. błąd w sztuce pożytecznych idiotów
  3. sukces agentury byłego ZSRR i obecnej Rosji
  Decyzje te entuzjastycznie powitały i wykorzystały samorządy wielu miast; w atmosferze bezkarności doszło do ponownego nadawania gruntów w uż. wieczyste w rozmiarze ok 10x większym niż grunt przynależny do budynku, zwiększenia wyceny gruntu o 1000%, pobierania opłat od mieszkańców mimo spłaty wielokrotności kwoty zakupu gruntu pod budynkiem, zróżnicowania opłat ok 10 krotnie od takich samych mieszkań w ramach Osiedla, a także przymuszanie mieszkańców osiedli do opłat za grunty które na innych osiedlach są miejskie…. Os. Jana III Sobieskiego Poznań

Komentarze są zamknięte