Wraca temat obalonego prezydenta Litwy Rolandasa Paksasa

Zastępca Naczelnego

Rolandas Paksas/YouTube.com

17 lat temu prezydent Litwy Rolandas Paksas został usunięty z zajmowanego stanowiska w drodze impeachmentu. Dziś temat obalonego przywódcy państwa powraca.

We wtorek litewski Sejm przyjął w kolejnym czytaniu poprawki do Konstytucji, która ma umożliwić Paksowi ponowne ubieganie się o stanowisko prezydenta czy posła, które wymaga złożenia przysięgi.

 

 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami o mandat posła w ogóle nie może ubiegać się osoba, którą Sejm usunął ze stanowiska w drodze impeachmentu bądź unieważnił mandat posła na Sejm.

W 2011 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie „Rolandas Paksas przeciwko Litwie” orzekł, że obowiązujący obecnie dozgonny zakaz udziału w wyborach jest środkiem nieproporcjonalnym.

W czerwcu tego roku poprawka dotycząca Paksasa pomyślnie pokonała pierwszy etap procesu legislacyjnego, w połowie zaś października również pozytywnie zaopiniował ją komitet ustanowiony jako główny dla tego pytania.

Kwestia dalej będzie procedowana w Sejmie.

Z zajmowanego stanowiska prezydenta Litwy Rolandas Paksas został usunięty w kwietniu 2004 roku w wyniku impeachmentu. W grudniu 2003 r. Litewski Sąd Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku Sejmu, orzekł, że dekret Rolandasa Paksasa o nadaniu w trybie szczególnym obywatelstwa rosyjskiemu przedsiębiorcy Jurijowi Borysowowi (będącemu jednym z głównych sponsorów prezydenckiej kampanii wyborczej Paksasa) wydano z naruszeniem Konstytucji i Ustawy o obywatelstwie.

Paksas skończył w tym roku 65 lat. Był merem Wilna w l. 1997-1999 i 2000, dwukrotnym premierem Litwy (1999, 2000-2001). Stanowisko prezydenta piastował od 2003 do 2004 r.

Źródło: www.l24.lt

Komentarze są zamknięte