ZChR: Władze samorządowe Powiatu Gołdapskiego igrają z bezpieczeństwem mieszkańców

Zastępca Naczelnego

Monika Socha-Czyż z ZChR z byłym ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, Krynica 2016

Przewodnicząca elbląskich struktur i sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Monika Socha-Czyż wystąpiła w imieniu partii dr. Bogusława Rogalskiego z petycją do starosty gołdapskiego Marzanny Wardziejewskiej oraz Rady Powiatu Gołdapskiego z petycją w sprawie kompleksowej wymiany nawierzchni dróg powiatowych nr 1764N (Banie Mazurskie – Ziemiany – Rogale) i nr 1815N (Gołdap-Kośmidry-Skocze-Juchnajcie-Rogale). 10 sierpnia w tej samej sprawie i możliwości współfinansowania tej inwestycji ze środków rządowych lokalna liderka chadeków napisała do premiera Mateusza Morawieckiego. 13 października Rada Powiatu Gołdapskiego przyjęła uchwałę, w której uznaje petycję ZChR za zasadną, ale uznaje też, że w budżecie tego samorządu na rok 2022 nie ma środków na kompleksowy remont tych dróg.

To jakaś aberracja. Mieszkańcy w/w terenu prowadzili czynny protest w sprawie poprawy bezpieczeństwa w/w dróg już w roku 2015. Ówczesny starosta gołdapski, a dzisiaj wicestarosta, pan Andrzej Ciołek w piśmie z dnia 22 lipca 2015 roku (sygn. KT.711.22.2015) pisał, cyt. „Staraniem Zarządu Dróg Powiatowych w Gołdapi dokonana została doraźna naprawa (…) nawierzchni poprzez likwidację głębokich ubytków. (…) Jeżeli tego typu działania nie są akceptowane przez użytkowników dróg, drastycznym posunięciem może być jej zamknięcie i dopuszczenie ruchu tylko na własne ryzyko. Sytuacja budżetowa powiatu jest taka, że bez zmiany polityki rządu w zakresie finansowania dróg samorządowych, nie da się nic zrobić Co do nałożenia nowej nawierzchni sprawa jest otwarta (…). W związku z powyższym koniecznym jest pozyskanie zewnętrznego źródła finansowania”. Teraz ze środków rządowych można uzyskać 80 procent środków na inwestycję, to Rada Powiatu Gołdapskiego celowo torpeduje naszą inicjatywę. Nikt z władz samorzadowych tego powiatu nie mówi o bezpieczeństwie użytkowników tych dróg, a te jest zagrożone”

– mówi nam Monika Socha-Czyż z ZChR.

SPOT ZChR 

CZYTAJ WIĘCEJ:

Czy władze Powiatu Gołdapskiego celowo utajniły przed opinią publiczną ważną społecznie inicjatywę ZChR?

Jest szansa na poprawę stanu dróg w części powiatu gołdapskiego po interwencji lokalnej liderki ZChR

Lokalny oddział ZChR interweniuje u premiera w sprawie kiepskiego stanu dróg powiatowych. Czy „znajdą się” środki na postulowany remont?

Otrzymałam pismo od zastępcy dyrektora Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP Grzegorza Gmyrka oraz ministerstwa odpowiadającego za te kwestie, w którym wprost podano, że środki na współfinansowanie inwestycji mogą zostać przyznane. Zatem, za ewentualną stratę możliwości poprawy bezpieczeństwa na drogach lokalnych będzie odpowiadał nie tylko zarząd tego powiatu, ale i radni powiatowi. Mówi się, że za brak kompleksowego remontu drogi nr 1764N odpowiada słaby wynik w ostatnich wyborach samorządowych wicestarosty. Tymczasem czasy PRL się skończyły”

– powiedziała nam we wrześniu autorka petycji.

Wypada zapytać, czy w przyszłości ze środków rządowych będzie można uzyskać 80 procent wartości inwestycji. Czy jeśli nie, to radni, którzy beztrosko zagłosowali za zasadnością naszej petycji, a przeciwko remontowi tych dróg w 2022 wyłożą środki z własnej kieszeni? Uważałam, że PRL się skończył. Widać nie w Gołdapi”

– konkluduje w rozmowie z NGO Monika Socha-Czyż z ZChR.

Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte