Jan Piński podaje, że korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz miał współpracować ze Służbą Bezpieczeństwa!

Zastępca Naczelnego

Cezary Gmyz/Facebook

Jan Piński, redaktor naczelny portalu Wiesci24.pl, napisał na Twitterze, że dziennikarz Cezary Gmyz miał współpracować z SB od 1987 roku. Gmyz zapowiada, że pozwie Pińskiego za ten wpis. Korespondent TVP w Niemczech zasłynął w maju 2020 roku publicznym poddawaniem w wątpliwość zasług zmarlego w maju mec. Stefana Hambury, przewodniczącego okręgu katowickiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Wówczas w sprawie postawy Gmyza powstał nawet list otwarty do owczesnego p.o. prezesa Telewizji Polskiej Macieja Łopińskiego.

Gmyzowe sianie wątpliwości w dniu pogrzebu …

W dniu pogrzebu mec. Stefana Hambury korespondent TVP S.A. w Niemczech red. Cezary Gmyz na portalu Twitter podał publicznie w wątpliwość „konkretne zasługi” zmarłego 2 maja 2020 roku w Aninie znanego polsko-niemieckiego prawnika oraz przewodniczacego katowickich struktur partii chadeckiej eurodeputowanego VI kadencji dr. Bogusława Rogalskiego. Z listem otwartym do p.o. prezesa TVP S.A. Macieja Łopińskiego w sprawie ataku na pamięć o Stefanie Hamburze zwróciła się radna Sejmiku Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji z PiS, a dziś szefowa Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin na Śląsku Cieszyńskim, Monika Socha-Czyż.

Przewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów, Paweł Zdun wyraził na swoim profilu na Twitterze zdziwienie, że TVP S.A. nie poświęciła „paru sekund” w głównym programie informacyjnym na podanie 2 maja informacji o śmierci Stefana Hambury, ani nie podała też informacji z jego wczorajszej ceremonii pogrzebowej. Fundacja im. Janusza Kurtyki podała dalej na tym portalu społecznościowym wpis Pawła Zduna z krótkim komentarzem: „smutne”. Do dyskusji włączył się korespondent TVP w Niemczech. red. Cezary Gmyz, który napisał, cyt. „Z całym szacunkiem dla majestatu śmierci i modlitwą za zmarłego – ale jakie sukcesy konkretne sukcesy miał śp. mecenas? Ciszej nad tą trumną”.

Taki wpis dziennikarza TVP S.A. jest wprost szokujący. Niedawno zmarła Krystyna Łybacka – polityk PZPR i SLD. Za jakie zatem „zasługi” otrzymała ona Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski? Przypomnę, że władze nie zdecydowały się na pośmiertne uhonorowanie śp. mec. Stefana Hambury żadnym odznaczeniem, pomimo złożonego wniosku. Na pogrzebie towarzyszki Łybackiej pojawił się w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy minister Andrzej Dera. Na pogrzebie działacza ZChR przedstawiciela prezydenta nie było. Redaktor Cezary Gmyz nie zauważa, że Andrzej Duda na tym samym portalu Twitter nobilitował Łybacką specjalnym twittem. O zmarłym znanym działaczu polonijnym zapomniał. Korespondent TVP S.A. w Niemczech powinien skorzystać z okazji i milczeć”

– mówi NGO więzień polityczny PRL i przewodniczący KPN-Niezłomni, Adam Słomka.

CZYTAJ TAKŻE:

Cezary Gmyz kwestionuje zasługi śp. mec. Stefana Hambury?! Śląscy chadecy domagają się wyciągnięcia konsekwencji służbowych przez p.o. prezesa TVP S.A. Macieja Łopińskiego wobec tego dziennikarza

Mec. Stefan Hambura był naszym nieformalnym członkiem i doradcą prawnym w kontaktach ze stroną niemiecką i dyrekcją KL Auschwitz w Oświęcimiu. Był również pełnomocnikiem prawnym Pani Barbary Wojnarowskiej – Gautier (nr oświęcimski 63836) o wypłatę odszkodowania za pobyt w KL Auschwitz. Nie mówiąc już o obronie wielu małżeństw polsko-niemieckich przed odbieraniem dzieci na mocy obowiązującej do dziś hitlerowskiej ustawy. A to maleńki wycinek aktywności i dokonań mec. St. Hambury. Panie Gmyz! Jest Pan niedokształconym i niedoinformowanym pismakiem, a nie dziennikarzem! Niech Pan przeprosi! I dokształci się, choćby słuchając oficjalnych wystąpień podczas pogrzebu na Powązkach Wojskowych w Warszawie”

– napisał członek zarządu Stowarzyszenia Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego – Prawo do Prawdy, Jan Włodzimierz Kulczycki.

Screen TT

Jesteśmy oburzeni wpisem red. Cezarego Gmyza. Wydaje się, że obecny na pogrzebie mecenasa Stefana Hambury, marszałek senior Sejmu RP IX kadencji i wiceprezes PiS Antoni Macierewicz jasno przypomniał konkretne zasługi przewodniczącego okręgu katowickiego ZChR mec. Stefana Hambury. Cezary Gmyz powinien ponieść odpowiedzialność wewnętrzną w TVP i wewnątrz środowiska dziennikarskiego za swój wpis. Jako szefowa ZChR na Śląsku Cieszyńskim domagam się wyciągnięcia przez p.o. prezesa TVP S.A. Macieja Łopińskiego konsekwencji wobec tego dziennikarza. Uważam, że red. Gmyz nie powinien nadal być korespondentem TVP S.A. w Niemczech. Atakując pamięć śp. mec. Stefana Hambury w dniu jego pogrzebu – mając pełną wiedzę, że zmarły przez wiele lat dzielnie reprezentował Polaków w Niemczech, a także ofiary niemieckich obozów śmierci – red. Gmyz, moim zdaniem, całkowicie utracił swoją wiarygodność”

– powiedziała nam w maju 2020 roku radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji z PiS, a dziś szefowa okręgu bielskiego ZChR, Monika Socha-Czyż.

Cezary Gmyz „czysty jak łza”?

Zanim zatrzymano Tomka Szwejgierta podał mi sygnatury i pseudonimy Cezarego Gmyza. Który miał współpracować z SB od 1987 r. sygnatury LV 02224/II. Pseudonimy Veda, Młody, Avec. Cezary Gmyz zaprzeczył tym informacjom, a ja się domagam aby sprawdzono tą informacje procesowe”

— napisał na Twitterze Jan Piński.

Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od lipca 2001 do lutego 2009 pracował w tygodniku „Wprost”. Specjalizował się w tematyce ekonomicznej i dziennikarstwie śledczym. Był autorem m.in. serii artykułów dotyczących afery Orlenu i interesów przedsiębiorstwa J&S oraz polskiego rynku farmaceutycznego. Od maja 2008 do lutego 2009 był szefem działu krajowego „Wprost”. W lutym 2009 powołany na stanowisko szefa „Wiadomości” TVP1. Od czerwca 2009 do 1 października 2009 dyrektor Agencji Informacji TVP. W 2011 był redaktorem naczelnym tygodnika „Wręcz Przeciwnie”. Później był szefem działu Wiadomości portalu WWW „Nowy Ekran. Od końca listopada 2012 do 15 listopada 2015 był redaktorem naczelnym magazynu „Uważam Rze”. W grudniu 2015 został redaktorem naczelnym „Gazety Finansowej”. Współpracuje także z tygodnikiem „Najwyższy Czas!”. W październiku 2017 przestał pełnić funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Gazeta Finansowa”, pozostaje jednak dziennikarzem tego tytułu”

– podaje fakty z życiorysu Pińskiego Wikipedia.

Gmyz do Pińskiego: Przysięgam ci, że sprawdzimy te informacje procesowo

Tak @jzpinski tak jak napisałeś. Przysięgam ci, że sprawdzimy te informacje procesowo. W obu trybach – cywilnym i karnym”

— odpowiedział na powyższy wpis Cezary Gmyz.

Źródło: tkwl, wPolityce.pl/Twitter/Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte