Według chadeków z ZChR zmiany w wyjazdach do sanatoriów zaproponowane przez NFZ są niewystarczające

Zastępca Naczelnego

Foto za pharmaceutical-technology.com

Bez konsekwencji przesunięcia na koniec kolejki i utraty terminu od dziś można przesunąć pobyt w sanatorium – dowiedział się  dziennikarz Interii w Narodowym Funduszu Zdrowia. Taki zapis znalazł się w najnowszych wytycznych przesyłanych wczoraj do oddziałów wojewódzkich NFZ.

W obecnej sytuacji epidemicznej takie kroki są naszym zdaniem niewystarczające, nawet jeśli się zważy, że NFZ będzie finansował testy na obecność koronawirusa u potencjalnych kuracjuszy. Na wiosnę Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin skutecznie zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie wszystkich wyjazdów w ramach leczenia uzdrowiskowego oraz rehabilitacji zawodowej. Podobnie dzisiaj apelujemy o takie same rozwiązanie. Trzeba brać pod uwagę, że – na przykład sanatorium – w Gołdapi ma ponad 600 miejsc i w takich ośrodkach może dojść do sytuacji znanej z DPS-ów. Powinniśmy chronić naszych seniorów przed zarażeniem koronawirusem tak skutecznie, jak się tylko da. Liczymy, że minister Błaszczak skieruje oddziały WOT do pomocy osobom starszym, np. zakupach żywności czy leków. Apelujemy przy tym, aby sieci handlowe, np. Rossmann odwołały swoje akcje promocyjne adresowane do seniorów w czasie epidemii, bo to działania nieodpowiedzialne i zagrażające życiu oraz zdrowiu”

– powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy ZChR.

Narodowy Fundusz Zdrowia, uwzględniając apele Premiera RP oraz Ministra Zdrowia, aby seniorzy ograniczyli przebywanie w miejscach publicznych i pozostali w miarę możliwości w domach, będzie honorował i uwzględniał prośby seniorów o zmianę terminu leczenia uzdrowiskowego, jeżeli będzie ona podyktowana obawą zarażenia się SARS-CoV-2″

– czytamy w odpowiedzi, jaką Interia otrzymała od Narodowego Funduszu Zdrowia.

Aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, którzy chcą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje testy na obecność koronawirusa u tych osób, które planują wyjazd do sanatorium. Warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowe jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dodatkowo podmioty lecznicze udzielające świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego są zobowiązane do przestrzegania zaleceń i przepisów wydanych przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego”

– podkreśla rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk.

Źródło: Michał Dobrołowicz, Interia / Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte