Valdas Adamkus odebrał Nagrodę Prometejską im. Lecha Kaczyńskiego

Zastępca Naczelnego

Fot. Kancelaria Prezydenta RL/Robertas Dačkus

Były prezydent Litwy Valdas Adamkus został uhonorowany we wtorek specjalną Nagrodą Prometejską im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Nagrodą Międzymorza.

Ceremonia wręczenia odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Wilnie. Nagrodę za działania dyplomatyczne na rzecz integracji krajów regionu wręczyła Adamkusowi posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego, była minister spraw zagranicznych RP Anna Fotyga.

Wyrażam przekonanie, że wieloletnia współpraca będzie się dalej rozwijać z korzyścią dla obu naszych narodów”

– podczas uroczystości powiedziała Fotyga.

Odbierając nagrodę Adamkus podziękował za wyróżnienie, podkreślając, że „zawsze dobrze jest spotkać się z przyjaciółmi, podobnie myślącymi ludźmi, którzy podobnie postrzegają rzeczywistość i świat”. Podkreślił, że jednym z takich przyjaciół był śp. Lech Kaczyński – wielki polityk, który miał jasną wizję zjednoczenia regionu „od morza do morza” i przekształcenia go w kulturalne i gospodarcze centrum Europy.

Miałem szczęście, z woli Bożej i przeznaczenia, otrzymałem wspaniały dar – przyjaźń tego człowieka. Prezydent Kaczyński był moim bliskim przyjacielem i towarzyszem, z którym ramię w ramię walczyliśmy o wolność i zjednoczenie Europy (…). Jej jedynym celem było przywrócenie Europie poczucia własnej wartości i poglądu, że wartość i wielkość Europy nie tkwi w pieniądzach, nie w technologii, ale przede wszystkim w wartościach. Walcząc o te wartości, dał życie, zapisał w historii i siebie, i Polskę. Takich liderów i osobowości brakuje dziś nie tylko dla mnie, ale i dla całego kontynentu, dla całego dzisiejszego świata”

– powiedział były prezydent Litwy.

W uroczystości wziął też udział prezydent Litwy Gitanas Nausėda z małżonką Dianą Nausėdienė.

W tym roku drugim równorzędnym laureatem specjalnej Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest też były sekretarz ds. energii USA Rick Perry. Pozostali laureaci nagrody to prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Nagroda Prometejska im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (Nagroda Międzymorza) to wyróżnienie działań na polu dyplomatycznym, prowadzonych w celu integracji i rozwoju państw pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatyckim.

 

Źródło: www.l24.lt / na podst. BNS

Komentarze są zamknięte