Dowartościowanie czarnych, czy dyskryminacja białych?

Zastępca Naczelnego

Foto za FOX NEWS

Fronda powiadomiła o kolejnym przejawie politycznego słuszniactwa (political correctness), które śmiało można już nazwać obłędem.

Na stronie internetowej znanej agencji prasowej Associated Press ukazała się informacja, że słowo <Czarny> będzie odtąd w materiałach agencji pisane dużą literą. Co więcej, agencja wydała też oświadczenie, że podobnej zasady nie wprowadzi w stosunku do słowa <Biały> i nadal będzie ono pisane małą literą”

– czytamy w portalu.

Ten pomysł uznali za bezsensowny nawet ciemnoskórzy dziennikarze i naukowcy proponując, żeby oba określenia były pisane dużą literą.

AP argumentuje, że biali ludzie mają „generalnie mniej wspólną historię i kulturę” a także „nie mają doświadczenia bycia dyskryminowanymi ze względu na kolor skóry”(wszystkie cytaty za Frondą).

Członek władz agencji John Daniszewski stwierdził:

Uważamy, że biały kolor skóry ma istotny udział w systemowych nierównościach i niesprawiedliwościach. Jako dziennikarze chcemy badać ten temat” 

AP nie jest jedynym światowym medium, które chce w ten sposób dowartościować Murzynów. Wielką literą słowo „Czarny” zdecydowały się pisać m.in. takie prasowe potęgi jak „The Wall Street Journal”, „The New York Times” i „Chicago Tribune”.

Czy to już nie jest jawna forma rasizmu i dyskryminacji ze względu na kolor skóry? No to jeśli ludzie o białym kolorze skóry nie byli dotychczas dyskryminowani według AP, to może teraz zaczną? Czy taka była intencja pomysłodawców pisania <czarny> dużą literą, a <biały> małą?”

– napisał portal.

A mnie przypomniał się znakomicie puentujący to szaleństwo politycznego sluszniactwa komentarz jednego z internautów. Zaproponował on, żeby napis na etykiecie „Pieprz czarny” zastąpić bardziej poprawnym sformułowaniem: „Kopuluj Arfoamerykaninie”.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte