Odnawianie Harendy

Zastępca Naczelnego

Foto za YT

Rozpoczął się generalny remont mającego równe sto lat budynku na zakopiańskiej Harendzie, w którym mieści się Muzeum Jana Kasprowicza – poinformował portal Podhale24.

Będzie czyszczony cały budynek z zewnątrz, wymieniona wełnianka, a w środku cyklinowanie posadzek. Jedną z prac będzie również renowacja stolarki okiennej i drzwiowej. Prace prawdopodobnie potrwają do połowy sierpnia. Bardzo nam zależy, żeby jeszcze w wakacje obiekt był gotowy do zwiedzania, ponieważ wpływy z biletów są głównym źródłem utrzymania muzeum. Przy remoncie wychodzą jednak różne rzeczy”

– powiedział portalowi prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Piotr Kyc.

Remont wyceniono na 100 tysięcy zł. Połowę tej kwoty stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. Reszta to środki Stowarzyszenia oraz kilkanaście tysięcy zł od miasta Zakopane, które zgodziło się zapłacić za renowacje stolarki okiennej i drzwiowej”

– czytamy na stronie https://podhale24.pl

Rocznie Harendę odwiedza około 7-8 tysięcy turystów.

Kyc przypomniał, że poeta mieszkał na Harendzie zaledwie 3 lata, ale wcześniej przez 28 lat regularnie przyjeżdżał do niedalekiego Poronina, który nadał mu honorowe obywatelstwo.

Ten znakomity pisarz, poeta, patriota związany był mocno z Zakopanem w okresie odzyskiwania niepodległości. W tym roku przypada 160. rocznica urodzin poety. Z tej okazji jego rodzinne miasto Inowrocław ustanowiło rok 2020 Rokiem Kasprowicza, a grupa rowerzystów z Inowrocławia uczciła tę rocznicę przyjazdem do Zakopanego”

– napisał portal.

Po remoncie w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie będzie można zwiedzić jadalnię, salonik i sypialnię, obejrzeć galerię obrazów malarza Władysława Jarockiego – zięcia poety, a także pamiątki po autorze „Hymnów” i „Księgi ubogich”.

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte