Kopiec naczelnika w sukmanie przed poważnym remontem

Zastępca Naczelnego

Fot. za www.kopieckosciuszki.pl

Kopiec Tadeusza Kościuszki na krakowskim wzgórzu świętej Bronisławy czeka generalny remont, w ramach którego trzeba go będzie częściowo rozebrać i odtworzyć – poinformował portal LoveKraków.

W 1997 roku, po ulewnych deszczach, nastąpiła katastrofa budowlana, a kopiec na kilka lat został zamknięty dla zwiedzających. W 2010 roku po kolejnych ulewach oberwały się ścieżki po południowej stronie. Osiem lat temu na kopcu po raz pierwszy przeprowadzono badania geologiczne, połączone z instalacją nowoczesnego systemu monitorowania. Dzięki temu wiemy, jakie procesy zachodzą w bryle kopca”

– czytamy na stronie https://lovekrakow.pl

Stożek skręca się w jedną stronę, a podstawa kopca w przeciwną. To kwestia pogody. Podczas opadów stateczność bryły kopca jest bardzo słaba i przy większych i długotrwałych ulewach kopiec straci swoją stateczność”

– powiedział portalowi dyrektor Komitetu Kopca Kościuszki Leszek Cierpiałowski.

Komitet szuka obecnie źródeł finansowania; szacowany koszt remontu to to ponad 20 milionów złotych.

Ze względu na to, że to duże kwoty, Komitet nie jest w stanie ich pokryć. Chcemy skorzystać z funduszy europejskich albo krajowych, tylko że takich programów na razie na horyzoncie nie widać. Nie wiemy, kiedy prace się rozpoczną. Projektowanie i konsultacje trwały długo, ponieważ analizowaliśmy różne podejścia. Tańszy projekt zakładał, żeby nie rozbierać wierzchołka. Jednak po konsultacjach z Politechniką Krakowską i wytycznych miejskiego konserwatora zabytków, który stwierdził konieczność rozbiórki stożka i wymiany jego substancji, koszty te wzrosły”

– dodał Cierpiałowski.

W ciągu ostatnich lat Komitet prowadził badania i uzgadniał projekt budowlany i konserwatorski. Jaki zatem jest plan? Górna część bryły, która nie jest oryginalna, zostałaby rozebrana i zbudowana na nowo. Zbocza kopca zyskałyby natomiast zabezpieczenie przed erozją i infiltracją wody. To pomoże uchronić zabytek przed obsuwaniem”

– napisał KrKNews.

Zwolenniczką takiego remontu jest Małopolska Wojewódzka Konserwator Zabytków doktor habilitowana Monika Bogdanowska, o czym pisałem tutaj 30 stycznia.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte