Wawelskie sarkofagi odzyskują blask

Zastępca Naczelnego

Zakończyła się konserwacja kolejnych sarkofagów polskich władców pochowanych w podziemiach królewskiej katedry na Wawelu: Augusta II Mocnego, Zygmunta Kazimierza i Anny Marii Izabeli – dzieci Władysława IV Wazy oraz jego żony Cecylii Renaty – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Miedziany sarkofag Augusta II Mocnego pochodzi z lat 1835-36, został ufundowany w miejsce pierwotnego, drewnianego, który rozpadł się, ale w jego wnętrzu zachowały się części składowe pierwszego pochówku – sarkofag cynowy” – czytamy w depeszy PAP. – Naprawa tego cynowego sarkofagu była bardzo pracochłonna, bo zachowane było tylko około 60 procent substancji zabytkowej, resztę musieliśmy zrekonstruować”

– powiedział PAP konserwator Tomasz Trzos.

Niewielkie sarkofagi królewskich dzieci zostały wykonane z miedzi i były w całości złocone oraz dekorowane srebrzonymi dekoracjami. Podczas konserwacji sarkofagu królewicza Zygmunta Kazimierza zrekonstruowany został kartusz z herbem Wazów i udało się rozszyfrować mylnie odczytywana wcześniej inskrypcję; okazało się, że litera <R> miała złamaną <nóżkę> i stała się <P>. Tymczasem napis głosił, że tu pochowany jest Zygmunt Kazimierz Książe Opolsko-Raciborski”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

Komisja Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, która oglądała efekty prac zaproponowała, żeby rozważyć dodatkowe zabezpieczenie sarkofagów poprzez wstawienie w krypcie delikatnych przeszkleń, co chroniłoby zabytki przed dotykaniem przez zwiedzających i niszczeniem detali dekoracyjnych.

Wawelskie sarkofagi są systematycznie przywracane do dawnej świetności, dwa lata temu – z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – gruntownemu remontowi poddano trumnę, w której spoczywa w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów marszałek Józef Piłsudski.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte