„Dobrze wypieczone frazy”

Zastępca Naczelnego

Foto ilustracyjne/ipak-ipak.pl

Miłość do literatury może przejawiać się na wiele najróżniejszych sposobów, zwłaszcza w tak rozmiłowanym w pięknym słowie mieście jak Kraków.

Właśnie dlatego Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z ośmioma piekarniami wdrożyło inicjatywę o nazwie stanowiącej tytuł niniejszego tekstu. Polega ona na ozdobieniu papierowych toreb na pieczywo nawiązującymi do jedzenia cytatami z dzieł polskich i światowych twórców.

Jak poinformował portal KrKNews, inicjatywę podjęły piekarnie: Bardzo Dobry Chleb, Gruzińska Piekarnia No 1, Handelek, Miejska, Nasz Chleb, Pochlebstwo, Zaczyn i Zakwas Mąka Woda.

Do projektu zaprosiliśmy właścicieli piekarń, które w swojej pracy kierują się misją i dbałością o jakość Literacki znak jakości przybijamy w miejscach, w których ręcznie robione pieczywo powstaje z produktów pochodzących od lokalnych dostawców, nawiązuje do regionalnych tradycji lub czerpie z innych kultur. Z kolei program Krakowa Miasta Literatury UNESCO, którego Krakowskie Biuro Festiwalowe jest operatorem, od zawsze miał na celu poszerzanie doświadczeń czytelniczych, proponując nowe konteksty odbioru literatury. W Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej wzbudzamy apetyt nie tylko na dobre pieczywo”

– powiedziała portalowi dyrektor KBF Izabela Helbin.

Czułością i uważnością może ująć nas fragment z powieści <Ciepło, zimno> Adama Zagajewskiego umieszczony na jednej z toreb: <Zauważyłem, że gdziekolwiek jestem, przydarza mi się coś szczególnego. Kupuję na przykład: chleb, i chcę powiedzieć: chleb, ale mówię: chlebuś>. Na kolejnej możemy rozsmakować się w strofie wiersza Anny Świrszczyńskiej <Kobieta mówi o swoim życiu>: <Czegoś jest we mnie za dużo. Przelewam się przez brzegi jak drożdże. Drożdże mają swój własny rodzaj szczęścia>. Na innych torbach przeczytamy pełne wrażliwej – czasem też zabawnej – refleksji nad codziennością fragmenty tekstów Honorégo de Balzaca, Sylvii Plath, Moniki Rakusy i Edwarda Stachury”

– czytamy na stronie https://krknews.pl/

Wspaniały pomysł, któremu można tylko przyklasnąć.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte