Chadecy protestują w sprawie dopuszczalnej ilości wiernych w kościołach. Pytają o „gorszy sort” Polaków

Zastępca Naczelnego

rzecznik ZChR Paweł Czyż

– To wprost potraktowanie osób wierzących należących do różnych religii i wyznań jak Polaków tzw. „gorszego sortu”. Oto, w restauracji będzie mogł przebywać jeden klient na cztery metry kwadratowe, a w świątyni jeden wierny na dziesięć metrów kwadratowych. Pan premier Mateusz Morawiecki ogłaszając poluzowanie obostrzeń w zakresie ilości wiernych, którzy w 100. rocznicę urodzin naszego wielkiego rodaka, papieża św. Jana Pawła II będą mogli brać udział w nabożeństwie nie zauważył, że osoby wierzące słusznie poczują się urażone i poniżone. Warunki sanitarne w lokalu gastronomicznym i w kościele nie odbiegają znacząco od siebie. Skąd zatem takie krzywdzące podejście do Polaków, którzy chcą czynnie uczestniczyć w życiu Kościoła katolickiego? – pyta w rozmowie z NGO rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrzescijańskich Rodzin, Paweł Czyż.

18 maja 2020 r. rozpocznie się III etap odmrażania gospodarki. Otwarte będą m.in. restauracje, kawiarnie i bary z zachowaniem reżimu sanitarnego. Trzeba będzie pamiętać m.in. o dezynfekcji rąk oraz zachowaniu odstępu od innych osób w lokalu. Będą też działać salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od 18 maja 2020 r. lokale gastronomiczne będą mogły działać pod warunkiem rygoru sanitarnego, m.in. zachowania odstępu 2 metrów między stolikami. W lokalu gastronomicznym będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 mkw. powierzchni. 

– informuje portal dlahandlu.pl.

CZYTAJ TAKŻE:

Markety budowlane tak, kościoły nie! Drakońskie zakazy dla wierzących

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz wsparł działania lidera ZChR dr. Bogusława Rogalskiego w sprawie równego traktowania osób wierzących we wprowadzonym zakazie zgromadzeń

Od najbliższej niedzieli zostanie zwiększony limit wiernych, którzy będą mogli wziąć udział w mszy świętej, będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych (…) Na setne urodziny naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który zmienił losy świata, zmienił losy Polski, od najbliżej niedzieli chcemy, żeby to była jedna osoba na 10 metrów (kwadratowych) w całej powierzchni kościoła, kaplicy, w której odbywa się nabożeństwo i myślę, że dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w mszach świętych, nabożeństwach”

– powiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Osoby wierzące, oburzone nierównym traktowaniem, wprost zalały nasze skrzynki e-mailowe. Prezes Zjednoczenia dr Bogusław Rogalski w swoim liście otwartym z 25 marca do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego zwracał uwagę, że cyt. „wszyscy obywatele powinni być równi wobec prawa i traktowani w taki sam sposób. Dotyczyć to powinno także słusznej i potrzebnej walki z koronawirusem. Osoby wierzące nie mogą być jednak obciążone większymi restrykcjami niż reszta społeczeństwa, ponieważ naraża to je na stygmatyzację i dyskryminację”. Jak widać ponownie pojawił się ten sam problem. Czas to zmienić. Domagamy się równego traktowania i zmian w obostrzeniach zwiaznych z pandemią, które powinny być wprowadzanych sensownie, spojnie i proporcjonalnie dla wszystkich zainteresowanych grup społecznych. Jesteśmy sojusznikiem dobrych zmian. Jednak o błędnych decyzjach rządzących nie zamierzamy milczeć”

– powiedział NGO Paweł Czyż z ZChR.

 

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte