Indywidualnie w Beskid Wyspowy

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/YT

Z powodu pandemii koronawirusa organizowana od wielu lat akcja pod hasłem „Odkryj Beskid Wyspowy”, podczas której turyści w dużych grupach przemierzają szlaki tego małopolskiego pasma górskiego odbędzie się wyjątkowo w formie indywidualnych wycieczek – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Akcję przygotowuje co rok zrzeszające 18 gmin z pięciu powiatów Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Każdego lata uczestniczy w niej od 12 do 14 tysięcy osób z Polski i z zagranicy.

Zamiast grupowego wędrowania proponujemy indywidualne. Program wyznaczonych szlaków pozostaje bez zmian. Turyści muszą przestrzegać obostrzeń sanitarnych związanych z obowiązującym stanem epidemii”

– powiedział PAP współorganizator imprezy Czesław Szynalik.

W ramach akcji turyści przez całe lato zdobywają szczyty pasma górskiego, rozciągającego się pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Pierwsze wyjście zaplanowano 31 maja na Urbanią Górę, a ostatnie 6 września na Lubogoszcz. W programie znalazło się zdobywanie także takich szczytów, jak: Ostra, Modyń, Jasień, Miejska Góra, Luboń Wielki, Grodzisko, Łyżka, Ćwilin, Kamionna, Szczebel, Kostrza, Łopień, Potaczkowa, Jaworz, Patryja i Mogielica”

– czytamy w depeszy PAP.

Symboliczne rozpoczęcie tegorocznej akcji nastąpiło już wczoraj i było transmitowane w Internecie. Tradycyjna Msza Święta na inaugurację przy kapliczce Św. Ambrożego w Mszanie Dolnej odbyła się wyjątkowo bez udziału wiernych.

W tym samym dniu chętni wyruszyli – oczywiście indywidualnie – na trekking Tour Mszana Dolna, czyli na 35-kilometrową wyprawę przez siedem szczytów.

Na turystów, którzy przejdą wszystkie zaplanowane na 2020 rok wyspowe szlaki czekają tradycyjnie oznaki <Złote Rysie>. Zaplanowano również konkurs na najciekawsze zdjęcia i relacje z atrakcyjnymi nagrodami”

– napisała PAP.

Beskid Wyspowy jest częścią Beskidów Zachodnich pomiędzy doliną Raby a kotliną Sądecką. Nazwę wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej w Polsce profesor Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na Ćwilin.

Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte