Stefan Hambura w krytycznym stanie po zawale serca. Rodzina prosi o modlitwę!

Zastępca Naczelnego

mec. Stefan Hambura (pierwszy z lewej) na spotkaniu doradców prezesa ZChR dr Bogusława Rogalskiego (drugi z lewej, w pierwszym rzędzie), 2019.

Wczoraj przed godz. 13 na twitterowym koncie znanego prawnika, mecenasa Stefana Hambury, pojawiła się pilna informacja. „Prosimy o modlitwę. Pan Mecenas właśnie jest reanimowany” – napisano. Informację tę potwierdził w rozmowie z Niezalezna.pl Antoni Macierewicz. Mecenas Hambura przeszedł rozległy zawał serca. Według publicznie dostępnych informacji prawnik leży w klinice w Aninie i obecnie znajduje się w stanie krytycznym. Stefan Hambura jest pełnomocnikiem Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w okręgu katowickim.

Mecenas Stefan Hambura przeszedł wielogodzinną reanimację. Jest w śpiączce. Sytuacja nadal jest krytyczna. Dziękujemy za wsparcie. Prosimy o modlitwę”

– poinformowano na jego koncie na Twitterze.

Mec. Hambura specjalizuje się w obszarze roszczeń cywilnoprawnych. Wykładał w Szkole Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (z mieszanych polsko-niemieckich małżeństw) walką z urzędami ds. młodzieży (Jugendamt), które odebrały im dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.

W 2007 reprezentował Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, domagających się od niemieckiego ministerstwa finansów dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia. Złożył m.in. zapytanie do Sądu Najwyższego, który sąd jest właściwy w tych sprawach. 

W 2007 był pełnomocnikiem Anny Walentynowicz w wygranej sprawie przeciwko twórcom filmu „Strajk” w reżyserii Volkera Schlöndorffa, którym sąd zakazał utożsamiania bohaterki Agnieszki z działaczką NSZZ „Solidarność”, gdyż historia przedstawiona w filmie znacząco i na niekorzyść jej wizerunku różni się od jej biografii.

W 2009 zwrócił się w imieniu najważniejszych organizacji polonijnych w Niemczech pisemnie do kanclerz Angeli Merkel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia w sprawie organizacji polskiej grupy narodowej, dyskryminującego polską mniejszość, odbierającego jej status mniejszości narodowej i konfiskującego mienie organizacji polskich. Apel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia stanowił pierwszą od lat wspólną inicjatywę organizacji polonijnych w Niemczech.

W kwietniu 2010 został pełnomocnikiem Andrzeja Melaka (brata Stefana Melaka) i Janusza Walentynowicza (syna Anny Walentynowicz) – rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. W lipcu 2010 złożył doniesienie do warszawskiej prokuratury, w związku z podejrzeniem działania przez Donalda Tuska i pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej poprzez rezygnację ze wspólnego polsko-rosyjskiego śledztwa w sprawie przyczyn smoleńskiej katastrofy. Jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku w 2019 roku doprowadził do skazania Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Arabski według sądu dopuścił do lotu rządowego tupolewa na nieczynne lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku”.

– opisuje sylwetkę działacza ZChR portal niezależna.pl

Liczymy, że mecenas Hambura wygra walkę o swoje życie i wróci do pełnego zdrowia. Jego działalność i głos jest Polsce po prostu potrzebny. Oczywiście przyłączamy się do apelu o modlitwę w intencji jego powrotu do zdrowia”

– mówi NGO lider chadeków, dr Bogusław Rogalski.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte