Lider ZChR dr Bogusław Rogalski zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie turnusów sanatoryjnych i rehabilitacyjnych z NFZ i ZUS!

Zastępca Naczelnego

M.Morawiecki i B. Rogalski (P)

Lider Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji i doradca frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów ds. międzynarodowych, dr Bogusław Rogalski zaapelował dzisiaj do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie wszystkich turnusów prewencji rehabilitacyjnej w ramach ZUS i wyjazdów sanatoryjnych z NFZ. – Jestem w Brukseli i obserwuję sytuację w Parlamencie Europejskim. To nie wygląda dobrze w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Pan premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu zespołu kryzysowego ogłosił, że zamknięte będą na dwa tygodnie m.in. placówki oświatowe. To ma swoje dobre strony. Niemniej – z konieczności – część rodziców swoje pociechy umieści pod opieką dziadków. Tymczasem, to ludzie starsi statystycznie najciężej przechodzą zakażenie tym koronawirusem. Dlatego apeluję o natychmiastowe odwołanie wszystkich turnusów rehabilitacyjnych i wyjazdów sanatoryjnych – mówi NGO lider chadeków.

We Włoszech statystyka zgonów wynikających z zakażenia wskazuje, że osoby w wieku ponad 75 lat – w związku z chorobami współuczestniczącymi – są najczęściej ofiarami epidemii. Trudno zatem uznawać, że uczestnicy turnusów, o których odwołanie apeluję do pana premiera, będą bezpieczni. Na przykład. W ośrodku Wital w Gołdapi jednorazowo przebywa na małym terenie nawet ponad 600 osób. Tu nawet diagnostyka będzie problemem. Sporo kuracjuszy może mieć podwyższoną temperaturę ciała i to nie musi wnikać z zakażenia koronawirusem. Warto zatem się zabezpieczyć i nie wywoływać sytuacji, gdy kwarantanną zostaną objęte tysiące kuracjuszy i ich rodzin. Uważam też, że wielką rolę będzie dziś odgrywała pomoc starszym Polakom. Tu jest wielka rola dla harcerstwa, straży miejskich czy WOT. Naszymi kombatantami teraz powinien szczególnie zająć się Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Starsze osoby, samotne niejednokrotnie, powinny zostać zaopatrzone w żywność i leki na nadchodzący trudny czas. Dużą rolę mają teraz wolontariusze. W moim przekonaniu za pomoc starszym Polakom powinni odpowiadać wojewodowie i taką pomoc koordynować. Dzisiejszy apel Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin wynika wprost z naszego hasła „ZDROWIE, ŻYCIE, BEZPIECZEŃSTWO”

– mówi nam dr Bogusław Rogalski.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte