Kraków stawia na ekologiczne taksówki

Zastępca Naczelnego

W ramach Programu Ograniczania Emisji Komunikacyjnej władze Krakowa zabezpieczyły w tegorocznym budżecie 2 miliony złotych dotacji dla taksówkarzy, którzy chcieliby wymienić stare pojazdy na ekologiczne, czyli z napędem hybrydowym lub na gaz – poinformowało Radio Kraków.

O dofinansowanie mogliby starać się kierowcy, którzy od roku posiadają licencje przewozu osób taksówką na obszarze Krakowa, są właścicielami samochodu co najmniej od 1 października 2019 roku i posiadają auto starsze niż 12 lat – a to, w ramach wymiany na nowy, ekologiczny pojazd, musiałoby zostać zezłomowane. Wysokość dotacji wynosiłaby do 25 procent, ale nie więcej niż 30 tysięcy dla samochodów z napędem elektrycznym i 20 tysięcy dla pojazdów z napędem hybrydowym lub na gaz”

– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

Z ustaleń magistratu wynika, że średni wiek taksówki w Krakowie to 13 lat, a ponad połowa z nich nie spełnia norm ekologicznych.

Ten projekt musi przejść konsultacje społeczne, a jeśli wypadną pozytywnie trafi pod obrady Rady Miasta Krakowa.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte