Likwidacja parkingowego absurdu

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

Czy można zostać ukaranym za uiszczenie większej opłaty aniżeli się należy?

Tak było do niedawna w Krakowie, gdzie kierowcy płacili mandat w wysokości 150 złotych, kiedy aplikacja mobilna źle rozpoznała strefę, w której zaparkowali samochód i w związku z tym zapłacili więcej niż powinni.

Uznaliśmy, że należy zrezygnować z tego dopominania się o zracjonalizowanie swojego pobytu, gdyż jednak jest rzeczą niesprawiedliwą karanie za to, że ktoś wniósł opłatę w bardziej elitarnej strefie, jeśli tak można powiedzieć”

– wyjaśnił dziennikarzom zastępca prezydenta Krakowa profesor Andrzej Kulig (cytat za Polską Agencją Prasową).

Dotychczas ukaranych zostało około 500 osób. Byli jednak też tacy, którzy, korzystając z aplikacji mobilnej za mało zapłacili za strefę i kupili tańszy bilet”

– czytamy w depesz PAP.

Jeden ze słuchaczy Radia Kraków stwierdził na jego antenie, że aplikacja do kupowania biletów nie działa tak jak powinna.

W moim przypadku okazało się, że to była kwestia 10 metrów, a strefa była już inna. Kontrolerzy strefy płatnego parkowania nie widzą biletów opłaconych w innych strefach. Ci pracownicy też powinni widzieć te wszystkie strefy i że jak bilet jest opłacony za strefę B, a jesteśmy w C, mogliby dawać po prostu upomnienie albo niższy mandat”

– podkreślił.

Aplikacje zostaną teraz dokładnie skontrolowane i powinny w niedalekiej przyszłości pomagać kierowcom wybrać właściwą strefę.

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta osoby, które zapłaciły wyższą stawkę i naliczono im opłatę dodatkową, mogą się teraz starać o zwrot pieniędzy. W tym celu trzeba zwrócić się z pisemnym wnioskiem do biura Strefy Płatnego Parkowania – należy podać numer konta, na które mają zostać zwrócone pieniądze. Wszystkie negatywnie rozpatrzone jak dotąd reklamacje zostaną automatycznie anulowane i załatwione pozytywnie. Osoby, które otrzymały zawiadomienia o opłacie dodatkowej, ale jej jeszcze nie uiściły ani nie złożyły reklamacji, powinny zwrócić się pisemnie do biura Strefy Płatnego Parkowania i tam anulować te zawiadomienia”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

Od 15 grudnia obowiązują wyższe stawki w SPP. Mają wymusić większą rotację tam, gdzie brakuje miejsc parkingowych oraz zachęcić kierowców, żeby parkowali dalej od centrum i częściej korzystali z komunikacji miejskiej.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte