Nie będzie pomnika Bohdana Smolenia w Bielsku-Białej?

Zastępca Naczelnego

Monika Socha-Czyż/NGO

Dzisiaj na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej była rozpoznawana petycja radnej Sejmiku Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji, a dziś liderki Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w byłym województwie bielskim, Moniki Sochy-Czyż o upamiętnienie Bohdana Smolenia poprzez wystawienie jego pomnika w tym mieście. Jak poinformował  w trakcie poniedziałkowego posiedzenia przewodniczący tej komisji SWiP, radny Porozumienia Jarosława Gowina, Janusz Buzek petycja Sochy-Czyż została już negatywnie zaopiniowana przez Komisję Edukacji i Kultury tamtejszej rady miejskiej.

To jest wprost tragifarsa. Władze Bielska-Białej na czele z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim buduj za setki tysięcy twory pomnikopodobne kreskówek, a na pomnik bielszczanina Bohdana Smolenia nie ma zgody. Tymczasem w naszym mieście ludzie kultury zbierali już środki na powstanie pomnika znanego ogólnie kabareciarza. Wstyd”

– mówi NGO inicjatorka upamiętnienia.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Czy bielszczanin Bohdan Smoleń będzie miał pomnik w rodzinnym mieście?

 

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku, a zmarł 1 grudnia 2016 roku w Poznaniu. Był współtwórcą kabaretu Tey. Corocznie, fani kabaretu, zapalają tu świeczki upamiętniające inaugurację jego działalności (zbieżność daty powstania kabaretu z agresją ZSRR na Polskę w 1939, nie została zauważona przez cenzurę PRL. Twórczość satyryczna Bohdana Smolenia jak również informacje na jego temat takie jak artykuły, recenzje, omówienia twórczości podlegały cenzurze komunistycznej. Tomasz Strzyżewski w swojej książce o peerelowskiej cenzurze publikuje poufną informację na ten temat, zamieszczoną w biuletynie przeznaczonym dla cenzorów z grudnia 1974 roku Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

Szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce podinsp. Andrzej Szary powiedział PAP, że monument Smolenia to jedyny pomnik artysty, do którego związek się dołożył.

Bohdan Smoleń to nie tylko jedna z ikon kabaretu, jeden z symboli Poznania, ale też człowiek który pomagał innym. Przy wielu organizowanych przez nas inicjatywach wystarczył tylko jeden telefon, by Smoleń przyjechał i pomagał występując. Sam jestem zdziwiony, że jeszcze trwa zbiórka pieniędzy na pomnik dla takiego człowieka”

– powiedział niedawno PAP Szary.

Monika Socha-Czyż/NGO

Jest jeszcze czas, aby Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej nie szła drogą kontestowania społecznie ważnych inicjatyw przez inna komisję tej samej rady miejskiej. Jestem dumna, ze Bohdan Smoleń był bielszczaninem i uważam, że moja listopadowa petycja została zbyt wcześnie negatywnie oceniona przez część bielskich radnych. Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji radnego Buzka przytoczono pismo władz Bielska-Białej, które chcą tworzyć jakąś aleję bielskich sław w bliżej nieokreślonej przyszłości. Nie wiadomo czy to będą drzewka pamięci, czy ekologiczne ławeczki lub inna tandeta. Myślę, że lokalna Platforma Obywatelska chce przejść po prostu pomysł. Uważam, że całym swoim życiem Bohdan Smoleń zasłużył na pomnik w rodzinnym mieście. Wystarczy wystąpić do komitetu budującego monument w Poznaniu i poprosić o jego plany. Można się przecież porozumieć. Ręce opadają, gdy człowiek mija twory pomnikopodobne kreskówek za setki tysięcy złotych wystawione przez bielski samorząd, gdy dla takiej postaci jak Smoleń nie ma środków, ani woli upamiętnienia”

– mówi NGO liderka ZChR w byłym województwie bielskim, Monika Socha-Czyż.

 

Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte