Czy bielszczanin Bohdan Smoleń będzie miał pomnik w rodzinnym mieście?

Zastępca Naczelnego

Bohdan Smoleń, fot. YT/Tey

Pomnik myśliwego Pampaliniego, bohatera kreskówki, która powstała w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, można już oglądać w centrum Bielska-Białej – podaje rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń. – To oczywista aberracja, aby kosztem nie mniej niż 190.000 złotych budować twór pomnikopodobny, w sytuacji, gdy nie możemy doprosić się na wsparcie naszej inicjatywy odbudowy przedwojennego monumentu Gabriela Narutowicza z 2018 roku. Towarzystwo Patriotyczne im. Jana Olszewskiego zaproponowało właśnie bielskiemu samorządowi wystawienie w mieście pomnika bielszczanina Bohdana Smolenia. Wolimy upamiętnić monumetem znanego artystę – kabareciarza, niż patrzeć na polityczny kabaret bielskich władz – mówi NGO prezes Towarzystwa, Monika Socha-Czyż.

 

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku, a zmarł 1 grudnia 2016 roku w Poznaniu. Był współtwórcą kabaretu Tey. Corocznie, fani kabaretu, zapalają tu świeczki upamiętniające inaugurację jego działalności (zbieżność daty powstania kabaretu z agresją ZSRR na Polskę w 1939, nie została zauważona przez cenzurę PRL. Twórczość satyryczna Bohdana Smolenia jak również informacje na jego temat takie jak artykuły, recenzje, omówienia twórczości podlegały cenzurze komunistycznej. Tomasz Strzyżewski w swojej książce o peerelowskiej cenzurze publikuje poufną informację na ten temat, zamieszczoną w biuletynie przeznaczonym dla cenzorów z grudnia 1974 roku Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

W Poznaniu, z którym był związany zawodowo Smoleń już w 2020 roku powstanie jego pomnik.

Szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce podinsp. Andrzej Szary powiedział PAP, że monument Smolenia to jedyny pomnik artysty, do którego związek się dołożył.

Bohdan Smoleń to nie tylko jedna z ikon kabaretu, jeden z symboli Poznania, ale też człowiek który pomagał innym. Przy wielu organizowanych przez nas inicjatywach wystarczył tylko jeden telefon, by Smoleń przyjechał i pomagał występując. Sam jestem zdziwiony, że jeszcze trwa zbiórka pieniędzy na pomnik dla takiego człowieka”

– powiedział niedawno PAP Szary.

PETYCJA W SPRAWIE UHONOROWANIA BOHDANA SMOLENIA W BIELSKU-BIAŁEJ

Petycja w spr. uhonorowania B.Smolenia

 

Myślę, że bielski samorząd powinien zwrócić się z prośbą o przekazanie projektu monumentu artysty, który powstaje w Poznaniu. To sensowne, aby w Bielsku-Białej powstał identyczny. Czas skończyć z tworami pomnikopodobnymi w Bielsku-Białej i liczę, że prezydent Bielska-Białej Jarosław Kliaszewski z Platformy Obywatelskiej naszą propozycję publicznie poprze”

-konkluduje Socha-Czyż.

 

PAP/Piotr Galicki

 

 

Komentarze są zamknięte