Posady Swoim Ludziom

Zastępca Naczelnego

Fot. za koalicjaobywatelska.pl

Były szef małopolskiej Platformy Obywatelskiej i do niedawna poseł (nie udało mu się odnowić mandatu w październikowych wyborach) Grzegorz Lipiec został bez przeprowadzenia konkursu kierownikiem działu windykacji opłat dodatkowych w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie, chociaż odzyskiwaniem należności za jazdę autobusami i tramwajami bez biletu od blisko czterech lat zajmuje się prywatna firma – poinformował Onet.

Jak wyjaśnił portalowi rzecznik prasowy MKP Marek Gancarczyk, polityk PO ma odpowiadać za ściągnięcie należności, które powstały przed 1 lutego 2016 roku w kwocie 41 milionów złotych.

Dlaczego wybór padł na niego? W przesłanej do Onetu odpowiedzi czytamy, że „Grzegorz Lipiec jako dyrektor kierował pracami Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, gdzie przez wiele lat nadzorował m.in. prace departamentu windykacji”.

Także inni politycy dawnej koalicji rządzącej Polską i Małopolską nie muszą cierpieć biedy. Niektórych przygarnął prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski. Dla części z nich stworzono nowe stanowiska, a nawet kolejną spółkę: Agencję Rozwoju Miasta Inwestycje, która zajmie się zagospodarowaniem terenów kupionej przez gminę Kraków od Szpitala Uniwersyteckiego Wesołej, a także realizacją strategicznych inwestycji w Balicach oraz Płaszowie. Pokieruje nią Jan Pamuła.

To człowiek od lat kojarzony ze strukturami Platformy Obywatelskiej. Ostatnio pełnił on funkcję prezesa Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. To spółka zależna od Urzędu Marszałkowskiego, gdzie jeszcze do niedawna władzę sprawowało PO. Wcześniej Pamuła był też prezesem podkrakowskiego lotniska. Posadę stracił po zmianie rządów”

– czytamy w portalu.

Z kolei były marszałek Małopolski Jacek Krupa (też z PO) został – również bez konkursu – dyrektorem do spraw promocji w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Specjalnie dla niego utworzono to stanowisko.

Pracę w miejskiej spółce znalazł także Wojciech Kozak, który jeszcze niedawno był wicemarszałkiem. Ten czołowy polityk PSL w Małopolsce od połowy stycznia pracuje w krakowskich wodociągach na stanowisku dyrektora ds. sprzedaży aglomeracyjnej. To nie jedyna osoba, która po zmianach w Urzędzie Marszałkowskim znalazła zatrudnienie w krakowskich wodociągach. Wojciech Szczepanik, były sekretarz województwa, został wybrany członkiem zarządu spółki. Nowe władze ma też spółka Miejska Infrastruktura, która odpowiada za budowę parkingów oraz kontrolę nad strefą płatnego parkowania. Jej drugim wiceprezesem został Jerzy Popiel. To do niedawna krakowski radny, który w ostatnich wyborach nie dostał się do rady. Co ciekawe, stanowisko drugiego wiceprezesa do tej pory w Miejskiej Infrastrukturze nie istniało”

– napisał Onet.

No i jak tu nie wierzyć Sławomirowi Neumanowi, kiedy zapewniał jednego ze swoich rozmówców, że dopóki jest się w PO, dopóty można być spokojnym o swoją przyszłość? A skrót PSL dawno już odczytuje się jako Posady Swoim Ludziom.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte