PiS wygrywa wybory do Sejmu RP. Opozycja odbija Senat!

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że PiS zdobyło poparcie 43,59 proc. głosujących. To oznacza, że do Sejmu wprowadzi 235 posłów i będzie mieć samodzielną większość.

Na drugim miejscu z wynikiem 27,40 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska. Wprowadzi ona do Sejmu 134 posłów. SLD z wynikiem 12,56 proc. głosów zdobyło 49 mandatów. PSL (8,55 proc.) wprowadzi 30 posłów, Konfederacja (6,81 proc.) – 11 posłów. Jednego posła będzie mieć też mniejszość niemiecka. Frekwencja wyniosła 61,74 proc.

Z komitetu PiS wybranych zostało 48 senatorów, z KO 43 senatorów, z PSL 3 senatorów, SLD 2 senatorów. Mandat zdobyli też: Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski i Stanisław Gawłowski, który ma postawione poważne zarzuty prokuratorskie. Zatem Zjednoczona Prawica utraciła większość w Senacie RP.

Do Sejmu RP nie dostał się m.in. Kazimierz Piotrowicz z PiS, pomimo że w okręgu wyborczym w Krośnie partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła aż 8 na 11 mandatów. W Izbie Wyższej nie zobaczymy Moniki Jaruzelskiej.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte