„Korytarz życia” i „suwak”

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

Projekt przepisów wprowadzający „korytarze życia” na drogach, a także obowiązkowa jazda „na suwak (zamek)” na zwężeniach został przyjęty przez rząd i trafił już do Sejmu – poinformował w rozmowie z Radiem Kraków minister infrastruktury Andrzej Adamczyk inaugurując kampanię pod hasłem „Życie ma pierwszeństwo”.

Tak zwany „korytarz życia” to przestrzeń, którą mogą utworzyć kierowcy stojący w korku w momencie, kiedy na drodze szybkiego ruchu doszło do wypadku. Pozwala służbom ratunkowym szybciej dotrzeć na miejsce. Mam nadzieję, że tuż po wyborach ustawa zostanie przyjęta i korytarze życia będą już obowiązywały od 30 listopada. Natomiast jazda „na suwak” 60 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw”

– powiedział krakowskiej rozgłośni Adamczyk.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wraz z Ministerstwem Infrastruktury ruszyły z kampanią promującą tworzenie korytarzy życia w Podłężu koło Wieliczki przy autostradzie A4”

– czytamy na stronie internetowej RK.

Wprowadzenie takich przepisów postulowali między innymi strażacy.

Kierowcom brakuje kultury jazdy. W 2018 roku odnotowaliśmy 91 interwencji na autostradzie A4 na odcinku od Tarnowa do Krakowa. 1/3 z nich wiązała się z wydłużonym czasem dojazdu służb właśnie przez nieutworzony „korytarz życia”

– stwierdził na antenie Radia Kraków komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce Przemysław Przęczek.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte