Oszuści na 500 plus dla osób niesamodzielnych! ZUS apeluje o rozwagę

Zastępca Naczelnego

ZUS ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i za pieniądze proponują załatwienie dodatku 500 plus. Podczas takich „usług” oprócz gotówki mogą żądać danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego.

Opolski ZUS otrzymał informacje, o próbach wyłudzenia gotówki oraz danych osobowych w zamian za pomoc w wypełnianiu wniosków o świadczenie uzupełniające 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Nie ma takiej możliwości, żeby nasi pracownicy odwiedzali opolskich emerytów czy rencistów i proponowali płatne usługi. Niestety nieuczciwi ludzie chcą wykorzystać sytuację związaną z nowym świadczeniem wypłacanym przez naszą instytucję. Podszywając się pod pracowników ZUS proponują płatną usługę w postaci załatwienia formalności związanych z 500 plus

– informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, i dodaje: – Jeśli ktoś spotka się
z taką podejrzaną ofertą i będzie miał wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, to prosimy, by jak najszybciej powiadomił policję i najbliższą placówkę Zakładu.

Pracownicy ZUS – oprócz uzasadnionych przypadków – nie odwiedzają klientów w domach. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich oraz wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin, pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową bądź z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobierają również żadnych opłat ani nie żądają żadnych gratyfikacji finansowych.

ZUS przypomina, że wnioski oraz bezpłatną pomoc w wypełnianiu wniosków o świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych można uzyskać w każdej placówce na terenie województwa opolskiego. Informacji udziela również Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.

 

Informacja prasowa:

Sebastian Szczurek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa opolskiego

 

Komentarze są zamknięte