Europejskie Centrum Solidarności bez logotypu „Solidarności”

Zastępca Naczelnego

Dawno temu Komisja Krajowa Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność” zakazała redakcji „Gazety Wyborczej” używania związkowego znaczka.

Teraz Prezydium KK podjęło decyzję o odebraniu logotypu Związku z przyznawanego przez Europejskie Centrum Solidarności z siedzibą w Gdańsku Medalu Wdzięczności, ponieważ został on wręczony niezgodnie z przeznaczeniem i z decyzją Komisji Krajowej.

Jak poinformował Polską Agencję Prasową przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda, jest to reakcja na uhonorowanie nim wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

Mieliśmy wielką nadzieję, ze Europejskie Centrum Solidarności będzie taką instytucją, która będzie otaczać opieką wszystkich, bez wyjątku. Niestety tak się nie stało. Dzisiaj nazywam tę instytucję Miejskim Centrum Bez Solidarności, bo tam już Solidarności nie ma, a tym bardziej po tym, że wręczono Medal Wdzięczności osobie, która na ten medal nie zasługuje” 

– powiedział PAP Duda.

Przypomniał, że podczas obchodów 39. rocznicy Sierpnia ’80 w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano umowę powołującą Instytut Dziedzictwa Solidarności jako wspólne przedsięwzięcie NSZZ „Solidarność” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma on być „prawdziwym działaniem i niegumkowaniem nikogo: ani Lecha Wałęsy, ani Anny Walentynowicz, ani wielu innych osób, które zasłużyły się dla polskiej wolności” (cytat za PAP).

Medal Wdzięczności to nagroda ustanowiona przez ECS w 30. rocznicę powstania NSZZ <Solidarność>. Jak wyjaśnia Centrum, medal służy wyróżnieniu tych <obcokrajowców, którzy wspomagali Polskę w jej trudnej walce o wolność i demokrację w czasie komunistycznej dyktatury, badają i popularyzują na świecie historię antykomunistycznej, demokratycznej opozycji w Polsce, a także w duchu ideałów Solidarności stają w obronie uniwersalnych praw człowieka, angażują się na rzecz promocji idei solidarności jako podstawy europejskiego porządku, działają na rzecz porozumienia między narodami, a ład społeczny i moralny budują na dialogu>”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte