Rejestracyjne kłopoty Lewicy

Zastępca Naczelnego

Fot. za TT

Państwowa Komisja Wyborcza wezwała Komitet Wyborczy Lewicy do usunięcia w ciągu trzech dni wady w zawiadomieniu o jego utworzeniu – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czy uda się to zrobić w wyznaczonym terminie? Wiele zależy nie tylko od działaczy Komitetu, ale także od sprawności działania Sądu Okręgowego w Warszawie.

Formalnie komitet tworzy Sojusz Lewicy Demokratycznej, który w ewidencji partii politycznych nadal posługuje się skrótem SLD. Tymczasem w zawiadomieniu użyto skrótu Lewica. Choć władze partii w ubiegłym tygodniu dokonały stosownych zmian w swoim statucie i złożyły wniosek o zmianę skrótu w ewidencji, to Sąd Okręgowy w Warszawie – który ją prowadzi – takiej zmiany jeszcze nie uwzględnił”

– czytamy w depeszy PAP.

Sojusz zdecydował się na tę zmianę tylko ze względu na zawarte porozumienie z Wiosną, z Razem i z szeregiem mniejszych ugrupowań lewicowych, których kandydaci będą startować z jego komitetu partyjnego.

Tym sposobem politycy chcą uniknąć konieczności zawiązania komitetu koalicyjnego, który musi przekroczyć próg 8 proc. – o 3 pkt proc. wyższy niż dla komitetów partyjnych. Jednak kodeks wyborczy wymaga od nich by w swojej nazwie użyły nazwy lub skrótu nazwy partii, która go tworzy”

– napisała PAP.

Rzeczniczka sztabu wyborczego Lewicy Anna Maria Żukowska przyznała, że komitet spodziewał się takiego stanowiska PKW.

– Chcieliśmy złożyć zawiadomienie o rejestracji komitetu jak najszybciej, żeby korzystać z ochrony nazwy – wyjaśniła w rozmowie z PAP.

Uważa ona, że SO zdąży dokonać w ciągu trzech dni stosownej zmiany w ewidencji partii politycznych, która umożliwi zarejestrowanie komitetu pod wnioskowaną nazwą.

– Plan B będzie wdrażany jak się nie uda plan A – odpowiedziała na pytanie dziennikarza PAP co będzie, gdyby decyzja sądu nie zapadła w wyznaczonym przez PKW terminie.

Jeśli w ciągu trzech dni wada nie zostanie usunięta, PKW odmówi przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma wtedy prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie Komisji”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte