„Śpiewać każdy może…”

Zastępca Naczelnego

Jerzy Stuhr -1977 Opole, YT

A jeżeli wykonuje się piosenki patriotyczne, to nie przeszkadzają nawet drobne fałsze. Do takiego wniosku doszedł znany krakowski aktywista miejski, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i animator „Lekcji Śpiewania” Waldemar Domański. Z jego inicjatywy do 6 sierpnia (rocznica wymarszu z Oleandrów Pierwszej Kompanii Kadrowej) każdy może przyjść między godzinami 15.00 a 20.00 na Mały Rynek i wziąć udział w nagraniach „Albumu Patriotycznego w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej”, który zostanie wydany przed 1 września.

Nagrania odbywają się w mobilnym studiu-kontenerze w pobliżu ulicy Siennej. Zainteresowani włączeniem się w tworzenie płyty otrzymają tekst i słuchawki, przez które będzie słychać podkład muzyczny.

Zapraszamy wszystkich. Utwory są tak przygotowane, aby każdy nieszkolony głos sobie poradził. Nie trzeba mieć niezwykłych umiejętności. Liczy się to, że przyjdziecie, że użyczycie nam swego głosu i stworzycie płytę na pamiątkę. Będziemy nagrywać śpiewanie tak, aby stworzyć rodzaj chóru wieluset być może głosów” 

– powiedział Radiu Kraków Domański.

Do nagrania przygotowano 11 popularnych pieśni i piosenek, m.in. „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Dnia pierwszego września”, „Karpacka brygada”, „Morze, nasze morze”.

Organizatorzy zalecają wcześniejszą rezerwację sesji nagraniowych, której można dokonać na stronie internetowej www.bibliotekapiosenki.pl, gdzie znajdują się również podkłady MP3 z pieśniami i piosenkami do wcześniejszego przećwiczenia.

Wykonawcy dostaną w prezencie płytę ze swoim wykonaniem.

W naszym studiu każdy może dwukrotnie podejść do nagrania, a potem albo wybrać którąś z wersji, albo dokonać szybkiego montażu”

– wyjaśnił reporterce krakowskiej rozgłośni realizator projektu Bartek Staniak.

1 września 5 tysięcy egzemplarzy „Albumu Patriotycznego w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej” zostanie rozdanych przed „Lekcja Śpiewania” na Małym Rynku.

Patriotyzm nie musi być cierpieniem, a może być radosny. W ten sposób możemy dołączyć do wszystkich nowoczesnych państw świata, które patrzą w przyszłość, mając w pamięci przeszłość”

– dodał dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki w rozmowie Radiem Kraków.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte