Zwierzogród po Wielką Krokwią

Zastępca Naczelnego

Fot. za: karolowamama.blogspot.com

W Zakopanem otwarto Tatrzański Park Edukacyjny, w którym będzie można podziwiać m.in. sześć świstaków – poinformowała „Gazeta Krakowska”.

Wysokogórskie ssaki dotychczas mogli zobaczyć tylko nieliczni szczęśliwcy, którzy spotkali świstaki na tatrzańskich szlakach (o to jednak trudno) bo tych zwierząt nie miał żaden ogród zoologiczny w naszym kraju. Teraz świstaki będą dostępne dla każdego”

– czytamy w gazecie.

W ochrzczonym już mianem zwierzogrodu Parku są także daniele, jelenie, kozy, owce, ptaki drapieżne oraz dwa małe lisy: biały i srebrny. W przyszłości mają w nim zamieszkać rysie, a może też wilki.

Nasz park powstaje systematycznie od kilku lat. Stworzyliśmy go bo chcieliśmy by w naszym mieście było miejsce gdzie można nie tylko przyjść i odpocząć, ale też czegoś się nauczyć. Stąd mamy zagrody ze zwierzętami, które są wielką atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych”

– powiedział dziennikarzowi „GK” prezes spółki, która buduje TPE Jarosław Sitarz.

O hodowli świstaków myślał od wielu lat i sprowadził do Zakopanego z Austrii 6 tych młodych zwierząt.

Dopiero w tym roku oswoiły się one jednak na tyle, że coraz częściej wychodzą z norek na swoim wybiegu i pokazują ludziom. TPE traktuje ich obecność jako swoistą misję. Dlatego oprócz pokazywania świstaków ludziom prowadzone są także naukowe obserwacje ich zachowania”

– napisano w „Gazecie Krakowskiej”.

Tatrzański Park Edukacyjny powstał na terenie o powierzchni około hektara w lesie pomiędzy Wielką Krokwią (tam jest wejście) a wzniesieniem Olimp. Ustawiono w nim również wysokie na ok. 3 metry rzeźby zwierząt z piasku.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte