Uwaga! Oszuści znowu podszywają się pod ZUS!

Zastępca Naczelnego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed fałszywymi mailami, które teoretycznie mają pochodzić z ZUS. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych.

W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane „Składka” z informacją o błędnie opłaconych składkach na ubezpieczenia społeczne. Korespondencja pochodzi rzekomo z kancelarii ZUS. W stopce adresowej widnieją adresy z rozwinięciem „gov.pl”, których to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie używa. Każdy z maili ma załącznik, który może zawierać informacje o błędnie opłaconych składkach.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej płatnicy składek nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS.

ZUS przestrzega, by nie odpowiadać na maile, których teoretycznie jest nadawcą oraz by nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Maile te mogą zainfekować komputer lub mogą służyć do uzyskania dostępu do danych wrażliwych adresatów. W przypadku otrzymania podejrzanych maili, klienci ZUS proszeni są o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected].

 

 

Informacja prasowa:

Sebastian Szczurek

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa opolskiego

 

Komentarze są zamknięte