Znowu będzie spór o igrzyska?

Zastępca Naczelnego

W Krakowie szykuje się kolejna awantura z igrzyskami w tle. Tym razem nie zimowymi olimpijskimi, ale europejskimi, których lokalizację w podwawelskim grodzie w 2023 roku poparlo 50 europejskich komitetów olimpijskich na spotkaniu w Mińsku, o czym poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Kandydaturę Krakowa zaprezentował prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Była ona jedyną i została zaaprobowana jednogłośnie.

Powierzenie nam organizacji Igrzysk Europejskich za cztery lata to doskonała promocja nie tylko Krakowa i regionu Małopolski. Jestem ponadto niezwykle ucieszony, że za naszymi igrzyskami opowiedziały się wszystkie narodowe komitety olimpijskie”

– powiedział PAP Kraśnicki.

Prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski i marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski zgłosili gotowość podjęcia się roli współgospodarzy tej imprezy, ale uważają, że powinna ona zostać sfinansowana przez państwo, a nie przez samorządy gminy i województwa. Pomni doświadczeń sprzed kilku lat, kiedy krakowianie odrzucili w referendum pomysł zorganizowania w mieście i w regionie zimowych igrzysk wolą być ostrożni, zwłaszcza pierwszy z nich.

Rzeczywiście wydaje się, że z ewentualną organizacją igrzysk przez Kraków są same kłopoty.  Prezydent mówi jednak, że jeśli miasto nie będzie miało podpisanych rządowych gwarancji finansowych, to on zdementuje informację dotyczącą faktu organizacji przez miasto igrzysk w 2023 roku. Urzędnicy magistratu podkreślają, że igrzyska europejskie to inicjatywa władz województwa i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a Kraków przystąpił do przedsięwzięcia, bowiem kandydować nie może region, a musi to zrobić konkretne duże miasto- gospodarz. Nie wiadomo nawet, w jakich dyscyplinach i w których miastach miałby się odbywać rywalizacja w ramach igrzysk w 2023 r.  Nikt też nie podaje szacunkowych kosztów imprezy, a przypomnijmy, że igrzyska europejskie w 2015 r. w Baku pochłonęły 1 miliard 200 milionów dolarów”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Ciekawe, jak odniosą się do tej propozycji krakowianie.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte