Małopolskie honory dla dr Półtawskiej

Zastępca Naczelnego

Fot. za lubimyczytac.pl

Lekarz psychiatra, więźniarka Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II, wielka obrończyni życia nienarodzonego 98-letnia doktor Wanda Półtawska otrzymała Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego-Krzyż Małopolski za niebagatelny dorobek naukowy i krzewienie postawy życiowej zgodnej z nauką papieża – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Odznaczenie wręczyli Wandzie Półtawskiej wicemarszałkowie woj. małopolskiego Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz. W uroczystości uczestniczył także Dariusz Stefaniuk, wicemarszałek woj. lubelskiego (skąd pochodzi laureatka odznaczenia), który odczytał list od marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego”

– czytamy w depeszy PAP.

Pani doktor wielokrotnie podkreślała, że wymagając od kogoś, należy wymagać przede wszystkim od siebie. Przez długie lata swojego życia pani doktor wymagała od siebie, przekazywała wartości, przede wszystkim wartości rodziny”

– powiedział podczas uroczystości wicemarszałek Smółka (wszystkie cytaty za PAP).

Przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego radna Marta Mordarska podkreśliła, że wręczenie odznaczenia najlepszej ambasadorce Jana Pawła II to wielki zaszczyt:

Wanda Półtawska jest wybitnym naukowcem, znakomitym psychiatrą. Dom państwa Półtawskich wielokrotnie odwiedzały rodziny będące w kryzysie i ludzie potrzebujący pomocy. Tę pomoc zawsze znajdowali. Pani doktor dała się poznać jako twarda, niezależna, broniąca swoich poglądów kobieta. Za to należy się od nas wszystkich ogromny szacunek i za to dziś dziękujemy”.

Laureatka stwierdziła, że jest realistką i praktykiem, a otrzymane przez nią odznaczenie jest przyznawane osobom, które zdziałały coś konkretnego, ona sama angażowała się zaś na kilku polach, m.in. medycyny oraz pomocy trudnej młodzieży i znajdowała tam wspaniałych współpracowników.

Dodała, że wywodzi się z pokolenia, w którym pojęcie dobra publicznego jest bardzo ważne i każdy dorosły, dojrzały człowiek musi być przejęty tym, co oznacza służba publiczna.

Powiedziała też, że aborcja jest skutkiem działania mężczyzn, a mimo wspaniałego rozwoju techniki i nauk ścisłych człowiek za mało myśli o tym, do czego jest przeznaczony, o tym, że ma duszę i że jego zadaniem jest świadome dążenie do świętości.

Trzeba znaleźć wymiar człowieka poza materią. Nie jesteś ciałem, masz ciało. Jesteś za to ciało odpowiedzialny, za swoje ciało i ciało wybranej kobiety. Dziecko ma pochodzić z miłości i dla miłości. Mam takiego pragnienie, żeby Małopolska była pełna działaczy, którzy nie wstydzą się swojego światopoglądu, rozumiejących, jaka jest rola mężczyzny i jaka kobiety. Chciałabym, żeby Małopolska szczyciła się odważnymi mężczyznami”

– zakończyła swoje wystąpienie.

Krzyż Małopolski otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla regionu i przyczyniające się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Symbolika odznaki związana jest z krzyżem na Giewoncie, przy którym w 1997 r. papież powiedział do Małopolan: <Na was zawsze można liczyć>. Ma dwa stopnie złoty i srebrny, odznaczonych zostało nią kilkadziesiąt osób zasłużonych dla regionu, m.in. ks. Adam Boniecki, Kamil Stoch i Dawid Kubacki, prof. Stanisław Waltoś, prof. Franciszek Ziejka i Adam Zagajewski”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte