Obozowy komiks

Zastępca Naczelnego

P.Piechnik, fot. za pawelpiechnik.com

Grafik Paweł Piechnik opublikował komiks przedstawiający historie byłych więźniów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Majdanek – poinformowało Radio RMF FM.

Postawiliśmy z jednej strony na komiks, czyli na atrakcyjną formę przekazu, ale z drugiej strony forma nie przesłania treści. Komiks cechuje wysoki artyzm i autentyczna treść. To opowieść 17- czy 19-letniego więźnia, który przeżył Majdanek w zestawieniu z 17-latkiem, który przychodzi odwiedzić muzeum obóz koncentracyjny. Dzięki takiemu przekazowi emocji łatwiej ich zainteresować historią”

– powiedział rozgłośni wicedyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku Wiesław Wysok.

Zdaniem kierownik działu wystawienniczego Muzeum Izabeli Tomasiewicz komiks pokazuje trudną rzeczywistość obozową, ale również wyjątkowych ludzi, którzy w wyjątkowy sposób zachowywali się w obozie.

– Z jednej strony walka o przetrwanie, nieetyczne zachowania, kradzież żywności itp. Z drugiej jednak strony szlachetność, współczucie, opiekuńczość, wrażliwość; to wszystko jest pokazane – wyjaśniła w rozmowie z dziennikarzem RMF.

Komiks stanowi zatem ważne narzędzie edukacyjne. Z jednej strony cechuje go atrakcyjna forma, ale z drugiej głęboka, czysta treść. Te dwie rzeczy w wyjątkowy sposób udało się połączyć”

– czytamy na stronie internetowej Radia RMF FM.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte