„Isia” nie będzie honorową krakowianką

Zastępca Naczelnego

Agnieszka Radwańska, fot. za TT

Rada Miasta Krakowa nie będzie głosowała w sprawie przyznania honorowego obywatelstwa najbardziej utytułowanej polskiej tenisistce Agnieszce Radwańskiej, ponieważ jej kandydatura nie uzyskała koniecznej rekomendacji Komisji Głównej RMK – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Zgodnie z regulaminem przyznawania tego tytułu Rada może przyznać cztery takie tytuły w trakcie kadencji. Podczas posiedzenia Komisji Głównej uzgodniono, że rozpatrywane będą dwie kandydatury: kardiochirurga profesora Antoniego Dziatkowiaka zgłoszoną przez klub Przyjazny Kraków, która uzyskała akceptację i Agnieszki Radwańskiej zgłoszonej przez Adama Kalitę z Prawa i Sprawiedliwości – bez rekomendacji.

Dla mnie to niepojęte! Radni Jacka Majchrowskiego oraz radni klubu Platforma- Nowoczesna-Koalicja Europejska (dwóch się wstrzymało, reszty nie było) nie poparli uhonorowania Agnieszki Radwańskiej jako Honorowego Obywatela Krakowa. Pomysł upadł. <Bo za młoda…>”

– napisał na Facebooku wiceprzewodniczący RMK z PiS Michał Drewnicki.

A dziennikarzowi PAP powiedział:

To absurdalna decyzja. Kuriozalne argumenty. Moim zdaniem z jakiegoś powodu ta kandydatura się nie podoba. Tymczasem pani Agnieszka Radwańska wypromowała Kraków w Europie i w świecie. Takich sportowców nie mamy wielu w Polsce”.

Wiceprzewodniczący Rady i Komisji Głównej z Przyjaznego Rafał Komarewicz przyznał, że o młodym wieku Radwańskiej rozmawiano na posiedzeniu.

Uważam, że to nie jest dobry argument. Doszliśmy do wniosku, że pani Radwańska – jako jedna z najlepszych tenisistek świata – nie rozpropagowała Krakowa, ma jeszcze taką szansę”

– stwierdził w rozmowie z PAP.

Przewodniczący RMK i Komisji Głównej Dominik Jaśkowiec z Platformy Obywatelskiej uważa, że dla części radnych kandydatura „Isi” była kontrowersyjna z powodu zaangażowania politycznego rodziny tenisistki.

Jej ojciec i pierwszy trener był członkiem honorowego komitetu poparcia Andrzeja Dudy jako kandydata na urząd Prezydenta RP, ona sama została zaś złapana przez paparazzich na jednym z organizowanych przez PiS marszów z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pod koniec ubiegłego roku, gdy wiadomym było, że „Isia” żegna się z kortem, „Dziennik Polski” poinformował, że dostała ofertę pracy od Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Agnieszka Radwańska, uznawana za najlepszą polską tenisistkę w historii, ogłosiła zakończenie kariery w listopadzie zeszłego roku, po 13 latach zawodowego grania na kortach. Zwyciężyła w 20 turniejach WTA, wśród których najbardziej prestiżowym był sukces w WTA Finals. Najbliżej triumfu w Wielkim Szlemie była siedem lat temu, gdy dotarła do finału Wimbledonu. Reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich 2008 w Pekinie, w 2012 w Londynie i w 2016 w Rio de Janeiro. 14 kwietnia na Bulwarach Wiślanych w Krakowie otworzono Tauron Aleję Gwiazd Tenisa, w której znalazły się tablice z brązu z odciskami dłoni m.in. Agnieszki Radwańskiej. 21 maja w Krakowie zaplanowany jest benefis tenisistki podsumowujący jej karierę”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte