Dzika zwierzyna rządzi w Tatrach

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/ YT

Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego zapowiada zamknięcie z początkiem maja wszystkich szlaków do uprawiania turystyki narciarskiej, czyli coraz bardziej popularnego skituringu, na podległym jej terenie – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

W Tatrach zaczynają wybudzać się świstaki z zimowego snu, niedźwiedzie opuszczają swoje gawry, do lęgów przystępują ptaki, a kozice wkrótce urodzą młode. Świstaki zaczęły już swoją aktywność m.in. w Kotle Goryczkowym, na zboczach Pośredniego Wierchu Goryczkowego oraz na Hali Gąsienicowej. Leśnicy TPN obserwują także niedźwiedzia, który opuścił swoją gawrę w Dolinie Suchej Kasprowej”

– czytamy w depeszy PAP.

Przyrodnicy wyjaśniają, że w rozpoczynającym się właśnie okresie lęgów, wykotów kozic i wiosennej aktywności świstaków wpływ narciarstwa jest wyjątkowo niekorzystny dla przyrody.

W poszukiwaniu śniegu narciarze łamiąc przepisy parku narodowego opuszczają znakowane szlaki turystyczne i wjeżdżają w tereny aktywności zwierząt, co może mieć tragiczne skutki dla dzikiej przyrody”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

Właśnie dlatego szlaki będą zamknięte dla skiturowców, a sezon narciarstwa zjazdowego w obu kotłach Kasprowego Wierchu zakończy się w długi weekend majowy.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte