Podwójna funkcja balona

Zastępca Naczelnego

Powraca jedna z krakowskich atrakcji, z której chętnie korzystali przez kilka lat zarówno mieszkańcy podwawelskiego grodu, jak turyści: balon widokowy na bulwarze Wołyńskim naprzeciwko kościoła na Skałce (po drugiej stronie Wisły) – poinformowało Radio Kraków.

Tym razem jednak będzie on spełniał jeszcze jedną ważną funkcję: dostarczać dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza.

Będzie wykonywać loty pomiarowe na wysokości 300 metrów. Będziemy badać cząstki PM10, PM2,5, PM1 oraz inne zanieczyszczenia. Danymi zajmie się AGH. Natomiast na samym balonie będą 4 piktogramy, które będą zmieniać kolor w zależności od tego, jakiej jakości będzie powietrze”

– powiedział krakowskiej rozgłośni Marek Kufel z firmy, która jest operatorem balonu.

Dane opracowane przez fizyków atmosfery mogą być przydatnym narzędziem dla zarządców krakowskich dróg, przymierzających się do ograniczenia ruchu w centrum. Dzięki danym z podobnego urządzenia, zlokalizowanego w Paryżu, tamtejsze merostwo zadecydowało o wyeliminowaniu z centrum aut z silnikami diesla, odpowiedzialnymi za emisję do atmosfery wyjątkowo szkodliwych pyłów PM1”

– czytamy w portalu KrKNews.

Także sama konstrukcja statku powietrznego przyczyni się w niewielkim stopniu do poprawy jakości powietrza.

Nasz balon zadziała na podobnej zasadzie, jak wieża oczyszczająca powietrze w parku Jordana. Balon będzie przyciągał zanieczyszczenia i katalizował je na swojej powierzchni. Oczywiście nie załatwi to problemu, ale jeżeli ktoś przyjdzie w bezwietrzny dzień, będzie mógł odetchnąć czystym powietrzem”

– wyjaśnił Kufel w rozmowie z portalem.

Rozpoczęły się już prace ziemne przy budowie platformy, z której balon będzie startował. Po raz pierwszy po kilkuletniej przerwie wzniesie się w powietrze w połowie czerwca. Oby jak najczęściej pojawiał się na nim zielony kolor oznaczający brak zanieczyszczeń.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte