Wybiórcza żałoba

Zastępca Naczelnego

J. Olszewski, fot. za YT

Dyrekcja Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie nie odwołała spektakli w trakcie trwania żałoby narodowej po premierze Janie Olszewskim – dowiedziała się Niezależna.

Inaczej było po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, kiedy prezydent Andrzej Duda zarządził żałobę od godziny 17.00 18 stycznia do godz. 19.00 19 stycznia. Wówczas na stronie Teatru Wielkiego pojawiło się oświadczenie:

W związku z żałobą narodową ogłoszoną po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza spektakl „Rigolett” w dniu 18 stycznia 2019 roku został odwołany. 19 stycznia spektakl rozpocznie się o 19.15″.

Taka sama forma uczczenia Jana Olszewskiego ogłoszona przez głowę państwa trwa od północy z czwartku na piątek do godz. 19:00 w sobotę.

W repertuarze na stronie Teatru widnieją zaplanowane na piątek 15 lutego oraz sobotę 16 lutego na godz. 12 i 19 spektakle <Cud albo Krakowiaki i Górale>. Jak czytamy na stronie, spektakl, stanowiący interpretację znanego dzieła Wojciecha Bogusławskiego, reżyserowany przez Jarosława Kiliana <iskrzy humorem i igra z tradycją>. <Wariacje na temat strojów z epoki Bogusławskiego wirują w rytmach staropolskich mazurów i polonezów. Cud, wolny od patosu, porywa swoją finezją i lekkością> – czytamy w opisie <Cudu…>”

– napisał portal.

Manager ds. mediów TW-ON Magdalena Bodis powiedziała reporterowi Niezależnej, że dyrekcja sceny podjęła decyzję o nieodwołaniu przedstawienia.

Spektakl ten grany jest na małej scenie dla niewielkiej publiczności, a jego treść i inscenizacja nie licują z powagą żałoby. Decyzją Dyrekcji każdy ze spektakli granych w czasie żałoby będzie poprzedzony minutą ciszy, o którą osobiście poprosi publiczność dyrektor Dąbrowski”

– wyjaśniła.

Może lepiej byłoby jednak zrezygnować z dwukrotnego wystawienia śpiewogry Bogusławskiego, aby w pełni uszanować pamięć wybitnego polskiego polityka?

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte