Dynamiczny Pilecki na skaczącym koniu

Zastępca Naczelnego

Niezwykle dynamiczny, a zarazem oryginalny w kształcie jest zwycięski projekt pomnika rotmistrza/pułkownika Witolda Pileckiego, który stanie w Chrzanowie.

W finansowanym z budżetu obywatelskiego miasta konkursie był tylko jeden wymóg: monument miał przedstawiać bohatera narodowego na koniu.

Jak poinformowało Radio Kraków, wpłynęło 21 prac, a do ścisłego finału jury pod przewodnictwem profesor Ewy Janus z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zakwalifikowało 4 projekty. Zwycięzcami okazali się trzej młodzi artyści związani z ASP: Andrzej Dromert, Jacek Dudek i Krzesimir Wiater, którzy otrzymali nagrodę w wysokości nieco ponad 20 tysięcy złotych.

Zaproponowali oni Pileckiego na skaczącym przez przeszkodę koniu, który ma tylne nogi na postumencie, a przednie zawieszone w powietrzu. Jeździec w lewej ręce trzyma wodze, w prawej uniesioną szablę.

– Udało się im nawiązać do idei uczczenia postaci Pileckiego i pogodzić to z intencją organizatorów konkursu. Interesująca jest też koncepcja zagospodarowanie bardzo trudnego terenu dużego ronda, na którym pomnik ma stanąć – powiedziała krakowskiej rozgłośni prof. Janus.

W karierze rzeźbiarskiej zwycięzców konkursu był to ich debiut. Uznali, że skoro Pilecki czynnie walczył o wolność Polski, najlepsza będzie właśnie dynamiczna forma.

Spodobała się ona wiceprezesowi Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. W. Pileckiego Janowi Patejko, chociaż ma kilka uwago co do konia.

– Nie zgadzają się proporcje nogi do ciała, ogon. Ale konie są różne – stwierdził na antenie RK.

Towarzystwo chciałoby, żeby monument stanął na rondzie przy wjeździe do miasta, w setną rocznicę bitwy warszawskiej.

Szacuje się, ze budowa pomnika może kosztować nawet 600 tysięcy złotych. Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń kawalerzyści z Chrzanowa chcą zorganizować zbiórkę publiczną na budowę pomnika. Liczą też na wsparcie samorządów. Na razie wystawę makiet wszystkich finałowych prac można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie”

– czytamy na stronie internetowej Radia Kraków.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte