„Polonia Sacra” na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Zastępca Naczelnego

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości obfituje w ważne wydarzenia kulturalne. Jednym z nich będzie z pewnością wystawa „Polonia Sacra” (Polska uświęcona) przygotowana przez Krakowskie Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przy ulicy Kanoniczej 19-21.

Zostanie na niej zaprezentowana wielowiekowa tradycja wątków patriotycznych w sztuce sakralnej. Wystawa przypomni nam o nierozerwalnym związku miłości do Boga z umiłowaniem Ojczyzny w historii naszego narodu”

– powiedział dziennikarzom metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski (cytaty za portalem internetowym krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”).

Dyrektor Muzeum ks. profesor Andrzej Witko wyjaśnił, że tytuł i zawartość ekspozycji „przywołuje z jednej strony bogate przesłanie narodowe wpisujące się w dzieje artystyczne naszej ojczyzny ale także tego co w dziejach Polski jest święte”. Warto na to popatrzeć „przez pryzmat wyjątkowych dzieł sztuki zgromadzonych na terenie Archidiecezji Krakowskiej”, które wskazują „niezwykłą duchową przestrzeń odkrywaną przez całe pokolenia w tęsknocie za wolnością”.

Wiele dzieł sztuki zostanie pokazanych publiczności po raz pierwszy. Przedstawiona będzie m.in. rola wybitnych duchownych: kardynałów Adama Stefana Sapiehy i Karola Wojtyły w wysiłkach wolnościowych Polaków.

Poszczególne sale będą nazwane: „Ślady niepodległości”, „Chwała bohaterom”, „Książę niezłomny”, „Królowa Korony Polskiej” i „Orędownicy Polski”. Zostanie w nich pokazane 200 eksponatów pochodzących z pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz świątyń i klasztorów na terenie archidiecezji.

Najcenniejszym, pokazywanym po raz pierwszy, będzie XVI-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem powstały w kręgu warsztatu Łukasza Cranacha, odnaleziony w kościele w Raciborowicach. Niegdyś znajdował się prawdopodobnie w katedrze wawelskiej, Po raz pierwszy będzie także prezentowany obraz Matki Bożej pędzla Józefa Unierzyskiego, ucznia i zięcia Matejki, znajdujący się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego”

– powiedział na konferencji prasowej współkurator wystawy doktor Józef Skrabski.

Po raz pierwszy na wystawie muzealnej zostanie pokazane również wyposażenie tzw. Gabinetu Historycznego stworzonego w krakowskim Pałacu Biskupim przez bp. Jana Pawła Woronicza (1757-1829), m.in. cykl obrazów pędzla Michała Stachowicza i Franciszka Smuglewicza ukazujących nadanie przez Kazimierza Wielkiego przywilejów wiślickich, założenie Uniwersytetu Krakowskiego, Unię Lubelską, księcia Józefa Poniatowskiego wjeżdżającego do Krakowa i przysięgę Kościuszki na Rynku Krakowskim”

– czytamy w portalu.

– Ze zbiorów Archiwum Kapitulnego na Wawelu na wystawie znajdzie się rękopis bulli kanonizacyjnej Świętego Stanisława z 1253 roku i pochodząca również z XIII wieku księga „Rocznika Krakowskiego”. Pokażemy również nabyty niedawno znak pielgrzymi Św. Stanisława z XIII wieku. Umieszczono na nim m.in. widok studni Św. Stanisława oraz 4 orły symbolizujące 4 dzielnice Polski – poinformował dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu ks. prof. Jacek Urban.

Swoistym dopełnieniem tej wystawy będzie ekspozycja w Muzeum Katedralnym pokazująca, jaką rolę w drodze do wolności odegrała Polska królów i biskupów krakowskich, a także Świętych Stanisława i Wojciecha.

Podobnie jak w przypadku niedawno otwartej na Białych Morzach ekspozycji „Nasz Papież”, także i przy ul. Kanoniczej zostanie zaaranżowane oratorium, gdzie będzie można pomodlić się i pomedytować.

– To co zobaczymy na wystawie będziemy mogli przemodlić w towarzystwie naszych świętych m.in. Stanisława i Jana Kantego, których relikwie będą wystawione w oratorium w zabytkowych, bogato zdobionych relikwiarzach – wyjaśnił ks. prof. Witko.

Wystawa „Polonia Sacra” zostanie otwarta 7 listopada i potrwa do 14 kwietnia przyszłego roku.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte