Jesienna zmiana w „Wiośnie”

Zastępca Naczelnego

ks. Jacek Stryczek, fot. YT

Walne zgromadzenie znanego przede wszystkim z organizacji corocznej akcji dobroczynnej „Szlachetna Paczka” Stowarzyszenia „Wiosna” przyjęło rezygnację księdza Jacka Stryczka ze stanowiska prezesa i powołało na jego miejsce dotychczasową wiceprezes i dyrektora programów szkoleniowych Joannę Sadzik.

Ks. Stryczek pozostaje członkiem Stowarzyszenia, nie będzie jednak pracował w nim, ani pełnił żadnej funkcji.

Zanim w 2014 r. Joanna Sadzik przyszła do <Wiosny> (gdzie przez pierwsze dwa lata była wolontariuszką), przez osiem lat pracowała jako trener i dyrektor zarządzający w firmie szkoleniowej. Z wykształcenia jest politologiem (specjalność dziennikarska), ukończyła też studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi oraz Szkołę Trenerów Wszechnicy UJ. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia 4 Zmiana wspierającego rodziców w procesie wychowania dzieci, wykłada na Uniwersytecie Dzieci”

– czytamy w portalu internetowym „Gościa Niedzielnego”.

W pierwszym przemówieniu po wyborze przyznała, że Stowarzyszenie i „Szlachetna Paczka” stoją obecnie przed wielkim wyzwaniem.

– Nie uciekamy przed nim. Mierzymy się z nim. Wierzymy, że przejdziemy przez nie silniejsi. Nie przyszłam do „Wiosny”, by zostać jej prezesem. Przyszłam tu jako wolontariuszka, bo chciałam zmieniać świat i mieć wpływ na to, co dzieje się wokół mnie. Zrobię – zrobimy – co w naszej mocy, by odbudować społeczne zaufanie. Obiecuję też, że „Wiosna” zamierza naprawić popełnione błędy i wyciągnąć z nich wnioski. Będziemy w tych działaniach w pełni transparentni. Wiemy, że wymaga to pokory, otwartości i wytężonej pracy. Wymaga też czasu i wsparcia tych, dla których „Paczka” jest ważna. Jesteśmy na to gotowi – mówiła (cytaty za portalem).

Zobowiązała się również do tego, że ani jedna rodzina i dziecko, które potrzebują wsparcia, nie zostaną bez pomocy. W najbliższych tygodniach wolontariusze mają dotrzeć do około 40 tysięcy rodzin zgłoszonych do tegorocznej akcji.

– Jesteśmy przygotowani, by organizacyjnie zabezpieczyć zaangażowanie w „Paczkę” dla 900 tysięcy osób – dodała.

Zmiana prezesa nastąpiła po złożeniu rezygnacji przez ks. Stryczka. Stało się to dzień po opublikowaniu przez Onet artykułu, w którym byli pracownicy Stowarzyszenia oskarżyli go o stosowanie mobbingu i łamanie wielu praw pracowniczych.

Komunikat w tej sprawie wydała Krakowska Kuria Metropolitalna. Podkreślono w nim, że chociaż „Wiosna” nie jest stowarzyszeniem kościelnym, to jednak ks. Stryczek – jako kapłan Archidiecezji Krakowskiej – podlega władzy kościelnej i dlatego jego przełożeni traktują zarzuty przeciw niemu z należytą powagą prosząc go o szczegółowe pisemne odniesienie się do nich.

Co więcej, sprawą zainteresowała się też Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód, która materiały przekazała Komendzie Miejskiej Policji, a ta wszczęła już dochodzenie. 3 października rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko poinformował, że przesłuchany został już jeden świadek, a kolejni – przede wszystkim pokrzywdzeni – będą przesłuchiwani”

– napisano na stronie „Gościa Niedzielnego.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte