Komendant wrócił na Wawel

Zastępca Naczelnego

Kilka dni przed uroczystościami w 104. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów na szlak niepodległości Pierwszej Kompanii Kadrowej, w których udział weźmie prezydent Andrzej Duda, metalowy sarkofag z trumną marszałka Józefa Piłsudskiego wrócił do wawelskiej krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów z pracowni konserwatorskiej Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach.


Konserwacja sarkofagu była pierwszą od czasu jego wykonania w 1935 roku. Najważniejszą wiadomością dla nas było to, że w tym zewnętrznym sarkofagu jest drugi, zachowany w bardzo dobrym stanie, a w nim zabalsamowane ciało marszałka także w znakomitym stanie – powiedział Polskiej Agencji Prasowej proboszcz parafii archikatedralnej ksiądz prałat Zdzisław Sochacki.

Głównym celem prac konserwatorskich było usunięcie korozji wewnątrz i na zewnątrz sarkofagu oraz zabezpieczenie antykorozyjne wszystkich elementów, z których jest on zbudowany.

 

Sarkofag składa się z mosiężnych blach, nałożonych na żelazną konstrukcję ramową. Blachy były przymocowane do niej mosiężnymi śrubami o owalnych łbach przypominających nity. To, co widzieliśmy przed konserwacją, to nie był pierwotny wygląd, ale efekt zmian wywołanych działaniem tlenków i korozją. Zdjęliśmy tlenki chemicznie, bez mocnej ingerencji mechanicznej, żeby nie osłabiać struktur blach i żeby ingerencja konserwatorska była jak najmniejsza, ale doprowadziliśmy sarkofag do pierwotnego wyglądu. Tafle mosiężne mają teraz satynowy połysk i jasny kolor – wyjaśnił w rozmowie z PAP tajniki renowacji Tomasz Trzos.

 

W czasie prac sarkofag został rozebrany na części, które zostały oczyszczone oraz zabezpieczone antykorozyjnie. Lakier położony wewnątrz górnej pokrywy i na blachach dna – najprawdopodobniej wojskowa farba używana do malowania pojazdów – została zachowana. Sarkofag ma teraz złocisty kolor mosiądzu. Ma go spatynować czas. Powierzchnia blach została zabezpieczona antykorozyjnie bezbarwnymi lakierami oraz woskami”

– czytamy w depeszy PAP.

Prace renowacyjne były prowadzone także w krypcie.

 

Oczyszczone z zabrudzeń zostały ściany z ciosów kamiennych i wapiennych, renowację przeszedł cały wystrój krypty wykonany na cześć marszałka Józefa Piłsudskiego – emblematy, tarcze, odznaki z metalu. Wymieniono instalację elektryczną i teletechniczną, czyli kamery i alarmy. Krypta zyskała też nagłośnienie”

– napisała PAP.

– Dzięki temu przebieg wszystkich uroczystości, które odbywają się w tej małej krypcie, będzie mógł być słyszany w sąsiednich kryptach oraz w katedrze – powiedział PAP ks. prałat Sochacki.

 

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Został pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu, a w czerwcu 1937, na polecenie metropolity krakowskiego abpa Adama Stefana Sapiehy trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Sarkofag, w którym ją złożono swoją bryłą przypomina prostą, żołnierską trumnę”

– przypomniała Polska Agencja Prasowa.

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte